Czy gra w FIFĘ może pomóc w rozwoju umiejętności piłkarskich?

FIFA to bardzo popularna gra, co roku wydawana w nowej odsłonie. Cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem na całym świecie – zwłaszcza wśród miłośników piłki nożnej i oglądania prawdziwych meczów. Czy granie w FIFĘ rzeczywiście pozwala na rozwinięcie umiejętności piłkarskich?

Na czym polega FIFA?

FIFA to gra dla prawdziwych miłośników piłki nożnej. Bazuje ona na składach rzeczywistych drużyn, pozwalając na odzwierciedlenie meczów odbywających się na prawdziwych boiskach. Występujący w niej zawodnicy są odpowiednio opisani, zgodnie ze stanem rzeczywistym. To właśnie dlatego gra jest regularnie aktualizowana, a co roku pojawia się jej nowa wersja – z jeszcze lepszą grafiką i udoskonalonymi opcjami gry.

W FIFIE można wcielić się zarówno w zawodnika, jak i trenera. To od gracza zależy wybrane rozmieszczenie piłkarzy na boisku, ewentualne zmiany, a także ruchy. Może on sterować zawodnikami będącymi na boisku. Ogromną zaletą FIFY jest fakt, że bazuje ona na połączeniu online – dzięki temu pojawia się w niej element rywalizacji. W grze funkcjonuje też specjalna waluta, pozwalająca na kupowanie lub losowanie jeszcze lepszych zawodników, tworząc swój spersonalizowany zespół. Obecnie jest to produkt niezwykle rozbudowany – jeszcze kilka lat temu FIFA nie pozwalała na dokonywanie wielu skomplikowanych operacji.

Czego można nauczyć się, grając w FIFĘ?

FIFA to doskonały wybór dla osób, które kochają oglądać mecze piłki nożnej i orientują się w składach oraz wynikach aktualnie grających drużyn. Produkcja bazuje bowiem na rzeczywistych zespołach, wraz z powiązaniami pomiędzy zawodnikami. Dzięki niej można poznać mniej popularnych piłkarzy, dokładne składy drużyn oraz pochodzenie konkretnych sportowców i trenerów. Obecnie jest to na tyle rozbudowana gra, że podczas zabawy wręcz nie da się przyswoić najważniejszych informacji o współczesnym świecie piłki nożnej.

Poprzez granie w FIFĘ nie da się wykształcić umiejętności praktycznych, które można poszerzać, jedynie będąc na boisku. Stanowi ona jednak pewną bazę teoretyczną. W FIFIE gracz wciela się zarówno w całą grającą drużynę, jak i trenera. Dzięki temu może nauczyć się analizować poczynania zespołu przeciwnego w taki sposób, by wybierać odpowiednie ustawienie zawodników, dokonywać zmian w odpowiednim momencie, a także właściwie odczytywać zależności pomiędzy sportowcami.

Czy z FIFY można się czegoś nauczyć? Oprócz znajomości zawodników, ich pochodzenia i klubów, w których grają, jest to przede wszystkim dobre źródło do zdobycia umiejętności planowania strategii. Może ona przydać się na boisku w prawdziwym życiu – wszystko zależy od tego, w jaki sposób gracz postanowi ją wykorzystać.

Czy FIFA pomaga przyszłym piłkarzom?

Granie w FIFĘ na pewno nie zaszkodzi osobom, które myślą poważnie o graniu w piłkę nożną. W niektórych przypadkach może ona nawet pomóc – zwłaszcza gdy gracz potrafi odpowiednio wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce. Nie można jednak zapominać także o praktyce. Nie da się zostać piłkarzem bez spędzania długich godzin na treningach. Warto ćwiczyć w wolnym czasie, a także uczęszczać na specjalne zajęcia. W większości miast istniejące kluby sportowe oferują treningi dla najmłodszych. Dzięki temu już od wczesnych lat życia dzieci mogą uczyć się działania w zespole i słuchania komunikatów przekazywanych przez trenera.

FIFA bez wątpienia jest jednak dobrą propozycją dla miłośników piłki nożnej, szczególnie jako rozrywka w wolnym czasie. To gra, która wciąż się rozwija – co roku można liczyć na jej kolejną wersję. Obecnie jest dostępna zarówno na PC, jak i różnego rodzaju konsole, dzięki czemu można wybrać wariant dostosowany do swoich preferencji dotyczących sterowania zawodnikami.

FIFA w prawdziwym życiu, czyli kolonie sportowe

Co roku organizowane są specjalne obozy sportowe dla dzieci, podczas których można nie tylko miło spędzić czas, lecz także poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Na szczególną uwagę zasługują wszelkie kolonie tematyczne, skupiające się na jednej dyscyplinie. Obóz letni dla dzieci prowadzony pod okiem trenerów piłki nożnej to nie lada gratka dla miłośników tego sportu. Dzięki temu dzieci mogą nie tylko grać w ulubioną grę zespołową, lecz także zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda praca profesjonalnych drużyn piłkarskich.

Niektóre obozy sportowe w lato 2022 są doskonałą okazją również na rozpoczęcie profesjonalnej kariery. Zazwyczaj dzieci zainteresowane piłką nożną trenują na zajęciach w swoich szkołach czy grają bezpośrednio ze znajomymi, na własną rękę. W trakcie kolonii sportowych istnieje opcja zobaczenia, jak wygląda profesjonalna praca zespołowa. Oprócz tego w takich obozach biorą udział trenerzy, którzy na bieżąco obserwują wszystkich uczestników. W ten sposób mogą oni wyłonić graczy o największym potencjale i zaoferować im wstąpienie do drużyn juniorskich na wyższym poziomie. To doskonała okazja do pokazania się profesjonalistom, szczególnie gdy małemu piłkarzowi zależy na karierze w przyszłości.