Jak zostać trenerem piłkarskim?

Trener piłki nożnej to wymarzony zawód dla wielu osób – zwłaszcza młodych chłopców. Aby jednak nim zostać, konieczne okazuje się zdobycie odpowiednich umiejętności. Jak zostać trenerem piłkarskim? Jakie wymagania trzeba spełnić?

Czym zajmuje się trener piłkarski?

Trener piłki nożnej zajmuje się wieloma sprawami nierozerwalnie połączonymi z sytuacją na boisku. Mowa tu przede wszystkim o przeprowadzaniu treningów i zgrupowań. Podczas takich spotkań trener ma za zadanie przekazać swoim podopiecznym wiedzę praktyczną i teoretyczną. To od niego zależy, w jaki sposób będzie wyglądać trening. Warto więc, by taka osoba umiała odpowiednio planować – ważne jest bowiem właściwe rozpisanie ćwiczonych umiejętności, a także zorganizowanie akcesoriów niezbędnych do przeprowadzenia zajęć.

Wymagania do bycia trenerem piłkarskim

Aby zostać trenerem piłkarskim, trzeba oczywiście spełnić kilka wymagań. Kiedyś były one bardziej restrykcyjne, jednak obecnie pozwalają na rozpoczęcie kariery nawet osobom, które nie mają specjalnego wykształcenia kierunkowego. Wśród najważniejszych wymagań pojawia się:

  • ukończenie 18 lat,
  • co najmniej średnie wykształcenie,
  • niekaralność za umyślnie popełnione przestępstwo,
  • posiadanie wiedzy i umiejętności pozwalających na zostanie trenerem sportowym.

Zazwyczaj początek kariery to praca w niewielkich, lokalnych drużynach. Większe kluby wymagają od potencjalnych selekcjonerów więcej – zazwyczaj chodzi głównie o wykształcenie kierunkowe. Warto, by taka osoba ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego. Trzeba bowiem pamiętać, że praca trenera to nie tylko odpowiednie obmyślanie strategii. Osoba ta musi być świadoma ograniczeń wynikających z funkcjonowania ludzkiego ciała, a także jego budowy.

Co więcej, w Polsce organizowane są też kursy pozwalające na zdobycie niezbędnej wiedzy i zwiększenie swojej szansy na zostanie trenerem. Mowa tu przede wszystkim o szkoleniach w Polskim Związku Piłki Nożnej. Po ich ukończeniu można liczyć na wydanie specjalnej licencji.

Jakie umiejętności powinien mieć trener piłki nożnej?

Bycie trenerem piłki nożnej to nie tylko konieczność spełnienia powyższych wymagań. Trzeba pamiętać też o tym, że taka osoba musi dysponować odpowiednią wiedzą. Najważniejsze jest:

  • strategiczne myślenie,
  • wysokie umiejętności interpersonalne i komunikacyjne,
  • osobowość lidera,
  • wiedza dotycząca piłki nożnej.

Trener piłki nożnej musi doskonale orientować się we wszystkich zasadach rządzących tym sportem. Ważna jest również świadomość anatomii sportowej, fizjonomii ludzkiego ciała oraz psychologii sportu. W dużych klubach wspierają go specjaliści, pomagający radzić sobie m.in. z konfliktami w zespole. Trener musi być w pewnym sensie motywatorem, szczególnie w okresie, gdy drużyna zalicza kolejne porażki. To od niego zależy, czy pokona załamanie formy.

Obozy sportowe dla dzieci, czyli ćwiczenia pod okiem trenera

Obozy sportowe w lato 2022 mogą być doskonałą okazją do rozwinięcia swoich umiejętności, a jednocześnie poznanie prawdziwych trenerów. Wszelkie zajęcia odbywają się bowiem pod okiem specjalistów – to selekcjonerzy nie tylko z Polski, lecz także z zagranicy. Czuwają oni nad przeprowadzanymi treningami, a także na bieżąco wybierają zawodników z największym potencjałem, by dać im szansę na kontynuowanie kariery. Obóz letni dla dzieci pod okiem profesjonalnych trenerów bez wątpienia jest idealnym pomysłem na spędzenie ciepłych miesięcy – zwłaszcza gdy Twoja pociecha regularnie trenuje i chce sprawdzić swoje umiejętności.

Kolonie sportowe to doskonała okazja również do rozwinięcia własnych umiejętności. Trenerzy to zwykle piłkarze po zakończeniu kariery. Dzięki temu wiedzą oni, jak w praktyce wygląda gra na boisku i potrafią świadomie spojrzeć na obmyślaną strategię. W wieku juniorskim warto więc zadbać przede wszystkim o naukę. Dla wielu młodych chłopców zostanie trenerem jest alternatywą dla pracy bezpośrednio na boisku, jako piłkarz. Obozy sportowe dla dzieci pozwalają na przybliżenie detali działania klubów sportowych, by jeszcze bardziej pogłębić w młodych zawodnikach miłość do piłki nożnej.

Zostanie trenerem piłkarskim wymaga czasu

Obecnie w Polsce działa wiele drużyn sportowych, dlatego zapotrzebowanie na dobrych trenerów jest dość duże. Trzeba jednak pamiętać, że chętnych także jest sporo – to właśnie z tego powodu warto zainwestować w swoje umiejętności i wiedzę. Znacznie większe szanse na uzyskanie posady mają osoby wykazujące się innowacyjnym podejściem do gry, a także bardzo dużą logiką. Ważne, by trener potrafił przewidzieć ruchy przeciwnej drużyny, na podstawie przeprowadzonych analiz czy obserwacji w trakcie gry. Taka osoba zawsze musi być o krok do przodu. Często umiejętności te da się wypracować, jednak trzeba poświęcić na to odpowiednio dużo czasu.

Jeśli Twoje dziecko wie, że chce wiązać swoją przyszłość z piłką nożną, postawienie na kolonie sportowe na pewno ułatwi mu dalsze kształcenie, a jednocześnie pozwoli na przyjemne spędzenie czasu w trakcie wakacji.