Junior.sport.pl: Piłka nożna dzieci i młodzieży. Trener z Manchesteru United przeszkoli polskich trenerów

W maju przyjedzie do Polski na zaproszenie Polish Soccer Skills Mick Clegg - jeden z najlepszych trenerów motorycznych na świecie, który całe swoje życie poświęcił na badanie tego jak procesy poznawcze i kwantowa świadomość mogą być wykorzystane w celu zwiększenia szybkości i sportowych osiągnięć elity.

Mick Clegg przez blisko 12 lat pracował w Manchesterze United, u boku sir Alexa Fergusona, na stanowisku pierwszego trenera przygotowania fizycznego. - Jako nastolatek grałem w zespole i kiedyś zrobiono nam kilka zdjęć - wspomina - moje ręce były chudsze niż struny w gitarze! To sprawiło, że zapisałem się na siłownię i po trzech miesiącach ludzie zaczęli mnie pytać, w jaki sposób przybrałem na wadze.

Naturalna osobowość Micka zarówno dla trenowania i późniejszego dzielenia się wskazówkami doprowadziły go do roli trenera na siłowni. Podnoszenie ciężarów i boks stały się jego głównym zajęciem i w wieku 27 lat został właścicielem centrum fitness. Tam droga Micka do Manchesteru United zaczęła nabierać rozpędu.

Dwóch jego synów, Michael i Steven, wychowywało się na siłowni i praca z ich ojcem, okazała się kluczowa dla przyszłych piłkarzy ManU. Nie byli najbardziej utalentowanymi zawodnikami, ale byli bardzo mocni i silni - mówi Mick - Obaj byli bocznymi obrońcami, więc potrzebowali dodatkowej siły, którą rozwijaliśmy - dodaje. Michael i Steven zostali wychwyceni przez skautów w United i pomimo niskiego wzrostu, trafili do młodzieżówki słynnego klubu.Uznano ich za najlepszych fizycznie zawodników w młodzieżówce United, a Mick został poproszony o pomoc w Akademii klubu. Wkrótce po rozpoczęciu pracy, powierzono mu rehabilitację kapitana klubu Roy'a Keane, który walczył z powrotem po kontuzji i był bardzo ważną postacią w planach sir Alexa Ferguson na sukcesy zespołu. Mick kierował rehabilitacją Roya, wprowadzając boks i trening siłowydo pracy Irlandczyka, i na widok kapitana wykonującego nieznane dotychczas ćwiczenia, nakłoniono resztę drużyny do udziału w ćwiczeniach.

Steve McLaren - wtedy asystent menagera - zauważył talent Clegg'a do "ulepszania” zawodników i powierzył Mick'owi wdrożenie programów rozwoju i poprawy fizycznej każdego zawodnika United, w każdej kategorii wiekowej.Po obserwacji skuteczności szkolenia Mick'a, sztab szkoleniowy Manchesterem United, kierowany przez Sir Alexa Fergusona, poprosił go o plan poprawy siły, szybkość i sprawność pierwszego zespołu. To rozpoczęło realizację jednego z najbardziej zaawansowanych programów wytrzymałościowych i szybkościowych w Premier League i zbiegło się bezpośrednio z dziesięcioletnim złotym okresem sukcesów w klubie.Rok od rozpoczęcia pracy z pierwszym zespołem przez Micka'a Manchester United odniósł niezrównany potrójny sukces w 1998/99, a Mick'owi przypisano utrzymanie siły i kondycji największego na świecie klubu piłkarskiego.

Głównym trenerskim zadaniem Micka w United był rozwój zarówno byłych jak i obecnych, największych piłkarzy światowego futbolu, włączając w to Cristiano Ronaldo, Ryana Giggs'a, Paula Scholes'a, Davida Beckham'a, Roya Keane'a, Waynea Rooney'a i międzynarodowe gwiazdy na najwyższym poziomie.Pod koniec kariery w klubie, Mick'owi powierzono zadanie rozwijania potencjału własnych graczy w Akademii ManU i poprawy skuteczności przejścia do pierwszego składu. Głównym celem Micka po przejściu do młodzieżówki było rozwijanie sprawności ponad 120 młodych ludzi w celu znacznego zwiększenia wartości piłkarskiej zawodnika.To był niesamowity zaszczyt - powiedział Mick - Praca w Manchester United była absolutną przyjemnością i jednym z najbardziej ekscytujących rozdziałów mojego życia zawodowego.

Aktualnie Mick jest trenerem w swoim Centrum Elite Lab, gdzie kontynuuje badania procesów poznawczych i świadomości (więcej informacji na temat pracy Micka na stroniewww.elitelab.co.uk).

Polish Soccer Skills, uznając wyjątkowe doświadczenia i wiedzę, zaprosiło Micka do poprowadzenia specjalistycznego seminarium dla trenerów dotyczącego rozwoju potencjału motorycznego zawodników. W maju w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale, w seminarium "Seed of Speed” uczestniczyć będzie 150 trenerów Polish Soccer Skills. Będzie ono początkiem współpracy pomiędzy Polish Soccer Skills i Mick'a Clegga, obejmującej między innymi wizyty trenerów w klubach Premier League oraz w Centrum Treningowym Elite Lab w Manchesterze, gdzie zdobędą doświadczenie i uzyskają certyfikat Elite Lab, który pozwoli im trenować zawodników w swoim kraju według szkoleń Micka Clegg'a.

Elite Lab będzie również zapewniać Polish Soccer Skills specjalistyczny sprzęt, doradztwo i ciągłe wsparcie, żeby pomóc trenerom w dostarczaniu wysokiej jakości siły i sesji kondycjonujących.Polish Soccer Skills poprzez współpracę z Mick'iem Clegg'iem i całym zespołem Elite Lab pragnie stworzyć polskim dzieciom większe szanse na rozwinięcie potencjału piłkarskiego.

Każdy trener piłkarski może wziąć udział w szkoleniu z Mick'iem Clegg'iem zapisując się na kurs licencyjny Polish Soccer Skills. Posiadając licencję Polish Soccer Skills trenerzy nie tylko zostają przygotowani do treningu metodologią Polish Soccer Skills z młodymi piłkarzami, ale również dostają kompletny sprzęt i piłki marki adidas, uzyskują możliwość dodatkowego zarobku na treningach indywidualnych i na obozach, a także mają dostęp do wyjazdów i staży zagranicznych i współpracują z hiszpańskimi, angielskimi i niemieckimi trenerami. Więcej informacji i zgłoszenia na www.soccerskills.pl.