Piłka nożna od kuchni

Widząc jak ważna jest dieta w rozwoju młodych piłkarzy, chcemy wesprzeć rodziców i zawodników w codziennym przygotowywaniu posiłków. Dlatego wprowadzamy cykl porad żywieniowych dla młodych piłkarzy. Kącik porad przygotowuje nasz konsultant żywieniowy, Erwina Szymczyk.

James Collins, Giulano Posera, Matteo Pincella, co łączy tych ludzi? James Collins dietetyk Arsenal Londyn z drużyną związany od 2010 roku, Matteo Pincella odpowiedzialny za przygotowanie żywieniowe drużyny Juventus F.C., Matt specjalista do spraw żywienia w  Tottenham Hotspur LTD, Giulano Posera prywatny dietetyk Lionela Messiego. Najlepsi wiedzą jak się odżywiać a czy Ty  też wiesz? Czy zwracasz uwagę na posiłki w ciągu dnia? Czy przychodzisz na treningi odpowiednio przygotowany żywieniowo z prawidłowym nawodnianiem?

O co tyle zachodu? Dlaczego żywnie odgrywa tak ważną rolę? Każdy młody sportowiec będący w okresie ciągłego wzrostu, potrzebuje więcej  pożywienia niż osoba dorosła, zawłaszcza gdy trenuje kilka razy w tygodniu. Liczy się nie tylko ilość, ale również jakość posiłków oraz czas  ich przyjmowania. Poprzez prawidłowy sposób żywienia możesz poprawić swój potencjał, pozostać zdrowy oraz silniejszy. Jeżeli nie pomyślisz o treningu już na etapie przygotowania posiłków, mogą pojawić się następujące konsekwencje: szybciej odczujesz  uczucie zmęczenia podczas meczów/treningów, będziesz podatniejszy na kontuzje i przeziębienia, co w konsekwencji doprowadzi do nieobecności na meczach i treningach. 

Przez najbliższe 9 tygodni postaram się pomóc Ci w zrozumieniu kilku ważnych kwestii. W każdy czwartek na fanpague  Polish Soccer Skills pojawi  się post, dotyczący żywienia młodych sportowców.  Dowiesz się jak: odżywiać się w ciągu tygodnia,  przygotować się do meczu,  nawadniać się,  uniknąć dyskomfortu z przewodu pokarmowego (bólu brzucha, kolki), wybierać zdrowe przekąski, poprawić regenerację, odżywiać się w trasie.

Zanim cykl porad, dziś pierwsza wskazówka: Próbuj nowych smaków, bądź elastyczny. 

Twoja dieta powinna opierać się o produkty z różnych grup żywnościowych aby dostarczyć energii potrzebnej do trenowania i rywalizacji a także wzrostu i rozwoju. Jedz zróżnicowane posiłki, próbuj nowych smaków. Młodzi sportowcy powinni rozwijać elastyczność swoich wyborów żywieniowych, aby być przygotowanym na nieoczekiwane sytuacje w czasie podróży. Sportowiec, który ogranicza się do kilku produktów, w trudnej sytuacji (turniejów, zgrupowań zagranicznych) może nie dostarczyć  odpowiedniej ilości energii, składników odżywczych  potrzebnych do występu. Bądź  otwarty!  W tym tygodniu sięgnij po produkt za którym kiedyś nie przepadałeś. Pamiętaj! Nasze smaki zmieniają się wraz z wiekiem, może tym razem Ci posmakuje :)
 
# Stay tuned