Sportbiznes.pl, Hiszpańscy trenerzy pozytywnie ocenili szkolenie młodzików

Hiszpańscy trenerzy z Realu Saragossa ponad miesiąc przyglądali się szkoleniu młodych piłkarzy podczas wakacyjnych obozów Polish Soccer Skills. W obozach tych wzięło udział ok. 1500 młodych zawodników z Polski i 14 krajów całego świata. Przedstawiciele Primera Division ponownie będą gościć w Polsce już w styczniu 2013.

To ciekawe spojrzenie na szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży – powiedział Miguel Angel Catalan, trener grup młodzieżowych Realu Saragossa – szkoleniowcy Polish Soccer Skills doskonale zanalizowali poziom umiejętności polskich zawodników. Następnie dostosowali swój system szkoleniowy do realnych polskich warunków, tak aby jak najbardziej efektywnie i stale poprawiać indywidualne umiejętności zawodników, które później są niezbędne w pracy drużynowej. 1 trener na 4 zawodników, technika, motoryka, psycholog – te elementy szkolone jednocześnie pozwolą wyedukować nowe pokolenie inteligentnych i technicznych piłkarzy.

Catalan porównał umiejętności polskich dzieci z hiszpańskimi rówieśnikami i metody selekcji w tych dwóch krajach – polskie dzieci nie są gorsze od hiszpańskich, może mniej pewne siebie i technicznie nie tak zaawansowane , ale to wynika z systemu selekcji, a także ze skali powszechnego sportu jakim jest piłka nożna. Bardzo mnie zdziwiło jak mało dzieci uprawia piłkę nożną i jak mało klubów jest w Polsce. To bardzo utrudnia zadanie wyboru najlepszych zawodników. Dla przykładu zanim dziecko trafi do Realu Saragossa mamy szanse obejrzeć i analizować jego umiejętności na tle ok. 5000 rówieśników z Aragonii… Ponadto nie dobieramy zawodników według klucza – duży, silny, ale – zwinny, szybki i inteligentny.

Skąd zainteresowanie Realu Saragossa Polską? I jakie plany związane z Polską?

Podpisaliśmy umowę o współpracy z Polish Soccer Skills, bo zainteresowało nas ich nowatorskie spojrzenie na szkolenie piłkarskie dzieci i młodzieży. W Hiszpanii piłka nożna ma się całkiem dobrze, ale to co proponuje Polish Soccer Skills jest na tyle przemyślane i efektywne, że nawet Hiszpanie mogą czerpać wzór – mówi Catalan.

Na potwierdzenie słów trenera z Saragossy, że polski system szkolenia znajduje uznanie u Hiszpanów, należy przytoczyć fakt, że Polish Soccer Skills zostało zaproszone na zgrupowanie, w którym trenowali najbardziej uzdolnieni chłopcy z Katalonii – zarówno z FC Barcelony, jak i Espanyolu Barcelona. Jeden z polskich trenerów – Paweł Barej, poznając hiszpańską myśl szkoleniową pokazywał też filozofię szkolenia Polish Soccer Skills.

Trenerzy Realu Saragossa regularnie przyjeżdżają do Polski na obozy i inne wydarzenia szkoleniowe organizowane przez Polish Soccer Skills. Ich trenerzy odbywają staże u nas, wspólnie organizujemy podobne inicjatywy w Hiszpanii i jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy – dodaje trener Realu Saragossa.

Ponownie hiszpańscy trenerzy pojawią się w Polsce podczas zimowych obozów Polish Soccer Skills, które w styczniu i w lutym odbędą się w Centralnym Ośrodku Sportu Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu.

www.sportbiznes.pl/index.php