Wp.pl, Nowy zawód dla trenera piłki nożnej

Trener piłkarski do tej pory kojarzył się z trenerem klubowym. Mimo,że piłka nożna to sport zespołowy, obecnie na wzór krajów rozwiniętych piłkarsko powstaje w Polsce nowy zawód - indywidualny trener piłki nożnej. Zadaniem, takiego trenera jest przygotowanie zawodnika w taki sposób, aby poprawiając swoje umiejętności podnosił wartość klubowej drużyny.

Potencjał każdego zawodnika w klubach i tych małych i tych z Ekstraklasy, nie zawsze jest odpowiednio rozwijany. Mimo, że drużyny młodzieżowe osiągają całkiem dobre wyniki na arenie międzynarodowej, w dorosłej piłce zawodnicy z wybitnymi umiejętnościami technicznymi występują w mniejszości. Panowanie nad piłką, technika strzału, prowadzenie piłki to podstawowe umiejętności, które powinny być stale rozwijane niezależnie od wieku.

Trzy lata temu po szczegółowej analizie stanu polskiego szkolenia piłkarskiego, szkoleniowcy Polish Soccer Skills zaczęli wdrażać własny system indywidualnego szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży. System, który przez lata tworzony był przez polskich, holenderskich i hiszpańskich specjalistów składa się z treningu techniki piłkarskiej w grupach czteroosobowych, motoryki, treningu mentalnego, gier zadaniowych, a także wiedzy z zakresu taktyki, diety, regeneracji i nauki języków obcych.

Trener pracujący maksymalnie z czwórką zawodników jest w stanie zwrócić uwagę na każdy szczegół, wyeliminować każdy błąd, a przede wszystkim dostosować trening do indywidualnych umiejętności i możliwości zawodników - mówi Maciej Szymański, dyrektor sportowy Polish Soccer Skills - pracujemy też nad mentalnością zawodników i przygotowaniem motorycznym, chcemy kształcić inteligentnych piłkarzy o wysokich umiejętnościach technicznych, tak aby stanowili oni mocny trzon swoich drużyn.

Polish Soccer Skills nie jest klubem, jest platformą szkolenia indywidualnych umiejętności zawodników z różnych klubów. Szkolenie to jest realizowane podczas obozów letnich, zimowych, dedykowanych, podczas konferencji i kursów dla trenerów, a także przez licencjonowanych trenerów przez cały rok w całym kraju. Trenerzy licencjonowani prowadzą na własny rachunek "korepetycje piłkarskie" według metodologii Polish Soccer Skills w ponad 20 miastach w Polsce. Jednak trenerów licencjonowanych stale przybywa i docelowo, szkolenie to ma objąć całą Polskę.

Żeby uzyskać licencję trenera Polish Soccer Skills i móc prowadzić indywidualne treningi na własny rachunek trzeba przede wszystkim spełniać profil naszego trenera - oprócz uprawnień trenera piłkarskiego, osoba ubiegająca się o licencję PSS musi mieć doskonały kontakt z dziećmi, chcieć stale podnosić swoje kwalifikacje, potrafić motywować, a przede wszystkim żyć piłką 24 godziny na dobę - mówi Maciej Szymański - to tylko niektóre cechy, na które zwracamy uwagę.

Kurs na licencję trenera Polish Soccer Skills obejmuje 32 godziny wykładów z polskimi i zagranicznymi trenerami, psychologami, fizjologami oraz 120 godzin praktyki treningowej z dziećmi. Po pozytywnej ocenie trener dostaje kompletny, spersonalizowany strój trenerski letni i zimowy marki adidas i piłki o wartości ponad 1500 PLN, szczegółowe konspekty treningowe, wsparcie marketingowe i merytoryczne i od tej pory może prowadzić korepetycje piłkarskie według metodologii Polish Soccer Skills na własny rachunek. Dodatkowo licencjonowani trenerzy mają możliwość wyjazdów na zagraniczne staże treningowe. Do tej pory trenerzy byli m.in w Ajax Amsterdam, De Graafschap, Olimpympiakos Pireus, Real Saragossa i Espanyol Barcelona. Jeden z nich został nawet zaproszony na specjalny camp w Hiszpanii, gdzie trenował najbardziej utalentowanych zawodników z Katalonii z FC Barcelony i Espanyolu Barcelona.

Głównym celem zajęć jest wspomaganie harmonijnego rozwoju psychofizycznego ćwiczących. Na bazie genetycznie uwarunkowanych i systematycznie rozwijanych zdolności ruchowych, ważne jest stworzenie im optymalnych warunków do nabywanie umiejętności piłkarskich - mówi Dr Piotr Wiśnik, przewodniczący Rady Programowej Polish Soccer Skills - Technologia procesu szkolenia Polish Soccer Skills  pozwala nie tylko dokładnie określić potencjał motoryczny, kształtować go wraz z rozwojem umiejętności piłkarskich, ale zawiera również sposoby działania i radzenia sobie w sytuacjach trudnych w warunkach gry w piłkę nożną oraz poza zajęciami sportowymi. Krótko mówiąc uczymy między innymi pracy na optymalnym pobudzeniu organizmu, bo w warunkach optymalnego tętna zawodnicy najlepiej przyswajają nowe umiejętności. Długość treningu, długość przerwy, to wszystko ma wpływ na efektywność każdego treningu.

W poszczególnych miastach licencjonowani trenerzy prowadzą od 10 do 40 zawodników. Koszt dla rodzica od jednego treningu w grupie czteroosobowej to 30 PLN, trening 1x1 to koszt 120 PLN. Za przeszkolenie i praktykę razem z zakwaterowaniem i wyżywieniem trener płaci 1500 PLN, ale w tej cenie dostaje sprzęt sportowy o takiej samej wartości. W ciągu roku trener płaci symboliczne 100 PLN miesięcznie za materiały treningowe, a zarabia dzięki treningom indywidualnym na własny rachunek od 500 do 2000 PLN.

Polish Soccer Skills chce rozpowszechnić swój system szkoleniowy, tak żeby dzieci miały możliwość indywidualnego treningu nie tylko podczas obozów letnich, czy zimowych, ale też w ciągu roku. Na obozach Polish Soccer Skills rocznie jest ponad 1500 zawodników z całej Polski i z 14 innych krajów - mówi Maciej Szymański - to rodzice tych zawodników pokazali nam zapotrzebowanie na nasz trening przez cały rok, stąd pomysł stworzenia nowego zawodu - Indywidualny trener Polish Soccer Skills.