Wspieramy projekt Inicjatywa Dyplomacja Sportowa

Fundacja Polish Soccer Skills wspiera projekt Inicjatywa Dyplomacja Sportowa, w ramach której przygotowała dla grupy młodych zawodników z Kolumbii z regionów dotkniętych przemocą treningi i sparing z rówieśnikami z Hutnika Kraków.

Inicjatywa Dyplomacja Sportowa powstała w 2011 roku, a jej celem jest promowanie sportu i kultury jako narzędzi integracji społecznej, pokojowego współistnienia i dialogu międzykulturowego dla dzieci i młodzieży z regionów Kolumbii dotkniętych przemocą. Dzięki zaangażowaniu Konsula Honorowego Kolumbii w Krakowie Joanny Wais program zawitał także do naszego miasta.

Program Dyplomacja Sportowa został w 2017 roku wyróżniony nagrodą organizacji Pokój poprzez Sport, przyznawaną przez Księcia Monako, w kategorii Akcja Dyplomatyczna Roku. W ramach tej inicjatywy od 2015 roku w Polsce odbyło się pięć wymian sportowych z udziałem młodzieży z różnych regionów Kolumbii w dyscyplinach: siatkówka, koszykówka i futsal. Wymiany zostały zorganizowane i współfinansowane przez rządy Kolumbii i Polski. 

Szósta edycja programu odbyła się w dniach 20-29 września 2021 roku. Wzięło w niej udział 12 młodych zawodników futsalu oraz 2 trenerów z miast Cartagena i Mocoa. Chłopcy trenowali w Warszawie i zwiedzili stolicę naszego kraju. W sobotę młodzi  sportowcy w towarzystwie przedstawiciela z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kolumbii oraz Przedstawiciela Ambasady oraz trenerów odwiedzili Kraków. Konsul Honorowy Kolumbii w Krakowie Joanna Wais, przy wsparciu Fundacji Polish Soccer Skills, zorganizowała dla nich trening i mecz z piłkarzami z klubu Hutnik. Po zagorzałej walce Goście pokonali Gospodarzy 7:5.

Źródło: https://www.krakow.pl/otwarty_na_swiat/aktualnosci/253070,62,komunikat,dyplomacja_sportowa__uczestnicy_programu_odwiedzili_krakow.html