Kolonie sportowe – co mogą dać Twojemu dziecku?

Zainteresowanie koloniami sportowymi jest spore. Dzieci i młodzież uwielbiają spędzać aktywnie czas z rówieśnikami, chętnie poznają nowe zakątki, łakną rozrywki. Niemniej pojawiają się też wątpliwości, jak np. czy pociecha jest samodzielna, czy poradzi sobie podczas ćwiczeń i treningów, czy zintegruje się z innymi uczestnikami. Masz dylemat i chcesz upewnić się, że decyzja o oddelegowaniu dziecka na kolonię sportową jest słuszna? Sprawdź, co takie wyjazdy mogą dać Twojemu dziecku!

Kolonie sportowe – charakterystyka

Propozycje letnich kolonii dla dzieci są coraz bardziej atrakcyjne. To nie tylko wyjazd nad morze, jezioro czy w góry, gdzie dzieciaki w ciągu dnia plażują, grają w gry czy odwiedzają okoliczne atrakcje, ale znacznie bardziej angażujące i rozwijające pobyty, które wpisują się w gusta młodych podróżników. Jednym z typów wyjazdów są kolonie sportowe, które, jak sama nazwa wskazuje, w głównej mierze opierają się o aktywność ruchową. Mogą być profilowane – np. obóz piłkarski, obóz tenisowy, obóz siatkarski, obóz windsurfingowy, obóz narciarski, ale też ogólne, czyli obozy sportowe dla dzieci, poświęcone różnym dyscyplinom.

W zależności od upodobań dziecka można wybrać wyjazd najbardziej dla niego odpowiedni. Na przykład obozy sportowe w lato 2022 to doskonała propozycja dla chłopców i dziewczynek, którzy pasjonują się piłką nożną. Podczas tego typu wyjazdu mają liczne treningi piłkarskie w różnej formie – np. trening techniki i koordynacji, gry zadaniowe 4x4, gry treningowe z zagranicznym trenerem, treningi motoryczne czy integracyjne. Pojawiają się też spotkania z psychologiem, zajęcia z fizjoterapeutą, regeneracja na basenie, testy motoryczne, rozgrywki na konsoli w FIFĘ i inne atrakcje. Co więcej, efektem wyjazdu może być dostanie się do Reprezentacji Polish Soccer Skills, czyli grupy wyróżniających się zawodników, którzy mają szansę na udział w specjalnie organizowanych zgrupowaniach, treningach czy sparingach z najlepszymi europejskimi drużynami.

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz sportowy?

Dziś dzieci spędzają ogrom czasu z elektroniką w ręce. Korzystają z tabletów, smartfonów, komputerów, laptopów, konsol do gier czy telewizorów. Spontaniczna aktywność ruchowa schodzi na dalszy plan – młodzi nie biegają po podwórku, nie bawią się z rówieśnikami na świeżym powietrzu, nie grają „w nogę” przed blokiem. A przynajmniej nie w takim wymiarze, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Rozwiązaniem jest więc zapisanie dzieci i młodzieży na organizowane zajęcia sportowe – do klubów, na SKS-y, do szkółek i domów kultury. Kiedy jednak przychodzą ferie zimowe lub wakacje, wiele z tych aktywności zostaje zawieszonych. Rozwiązaniem jest wysłanie dziecka na aktywne wakacje z rówieśnikami, czyli kolonię sportową. Podczas kilkunastodniowego pobytu będzie miało szansę na zmianę środowiska, poznanie nowych osób, rozwinięcie swoich zainteresowań albo zaszczepienie w sobie nowych pasji. To szansa na odciągnięcie dziecka od elektroniki, usamodzielnienie go i wdrożenie do jego życia zdrowych nawyków.

Obozy sportowe dla dzieci i młodzieży – zalety

Obóz sportowy dla dziecka niesie za sobą wiele wyzwań. Przede wszystkim wymaga od niego sporej samodzielności i radzenia sobie w różnych sytuacjach bez rodzica czy opiekuna. Od dbałości o higienę, przez konflikty z rówieśnikami, po ewentualne dolegliwości zdrowotne czy tęsknotę za bliskimi. Oczywiście najczęściej okazuje się, że takie problemy zupełnie nie występują i dziecko doskonale bawi się na wyjeździe, a we wszelkich niedogodnościach może liczyć na wsparcie doświadczonej kadry pedagogów. Kiedy jednak pojawią się stresujące dla niego sytuacje, nauczy się samodzielności i radzenia sobie z różnymi przeciwnościami losu.

Poza tym, obozy sportowe dla dzieci i młodzieży to także okazja do zdrowej rywalizacji, ale i odczuwania goryczy porażki czy radości z sukcesów. Nic tak nie uczy pokory, jak właśnie sport. W dzisiejszych czasach to niezwykle cenna wartość, którą warto zaszczepić dziecku już w najmłodszym wieku. Młodzi uczą się radzenia sobie z czynnikami zewnętrznymi, na które nie mają wpływu, ale też dowiadują się, jak osiągnąć wyznaczony cel uczciwie i w zgodzie ze sobą oraz innymi osobami.

Oczywiście niezaprzeczalnym atutem kolonii sportowych jest nawiązywanie relacji. Takie wyjazdy pozwalają w znacznie szybszym tempie zaprzyjaźnić się z innymi, poznać ich mocne i słabe strony. Spędzanie całych dni z rówieśnikami uczy współpracy, wyrozumiałości, otwartości. Poznaje się osoby z różnych kultur, poszukuje wspólnych punktów i uczy się od innych. To cenne lekcje, niemal niemożliwe do odbycia w innym miejscu aniżeli tego typu wyjazdy.

Oczywiście efektem ubocznym obozów sportowych dla dzieci jest ich rozwój osobisty. Każdy trening, każde ćwiczenia, zabawy, spotkania, wycieczki i gry integracyjne to nowe doświadczenia. Podczas tego typu wyjazdów młodzi adepci sportów nabywają nowe umiejętności, odnajdują nowe pasje, odkrywają swoje predyspozycje.