„Lepiej zapobiegać, niż leczyć”

Gra w piłkę nożną rozwija wiele korzystnych dla organizmu funkcji oraz cech, takich jak refleks, zmysł obserwacji oraz bardzo ważną umiejętność przewidywania. Zmieniają się również cechy motoryczne, poprawiając wyniki testów wytrzymałości, zwinności i szybkości. Warto podkreślić, że każda forma aktywności fizycznej daje odprężenie emocjonalne i ułatwia pozbycie się negatywnych emocji. W tym przypadku piłka także działa korzystnie na psychikę. Boisko to miejsce, gdzie nie można narzekać na nudę. Z pewnością to przyciąga tłumy kibiców, spragnionych wrażeń.

Piłka nożna należy do dyscyplin sportowych o charakterze kontaktowym. Uprawianie tego typu aktywności fizycznej wiąże się jednak z narażeniem na wystąpienie urazu. Należy być ostrożnym i nie lekceważyć sygnałów wysyłanych przez ciało, które zawsze daje znać o niekorzystnych sytuacjach, przemęczeniu lub stanie wyczerpania.

Uprawiając piłkę nożną warto wiedzieć jak wygląda statystyka urazowości w tej dyscyplinie sportowej. Posiadając taką wiedzę można lepiej działać zapobiegawczo, przewidując pewne zdarzenia. „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” - to nie jest tylko fragment przysięgi Hipokratesa, ale także potwierdzone badaniami doniesienia.

Nie trudno przewidzieć, że 80% wszystkich urazów w piłce nożnej stanowią urazy kończyn dolnych. Najczęściej obrażeniom ulegają staw kolanowy – 36% i skokowo-goleniowy – 22%. Spotykane dolegliwości dotyczą tkanek miękkich, które są regularnie poddawane kopnięciom ze strony przeciwnika. Z kolei najczęstsze uszkodzenia to skręcenia stawów, naciągnięcia mięśni i stłuczenia. W zależności od charakteru aktywności sportowej do najczęstszych obrażeń prowadzi wysiłek związany z rywalizacją ligową – 53% i treningową – 33%. Ma to związek z poziomem zaangażowania zawodników w rywalizację.

Wskaźnik urazowości osiąga najwyższe wartości powyżej 60 minut pobytu zawodnika na boisku. Ostatni kwadrans czasu gry cechuje się urazowością sięgającą 25%, przy 13% urazowości w pierwszym kwadransie gry. Świadczy to o związku przygotowania fizycznego i motorycznego z urazowością. Nie zaniedbuj tego elementu treningu!

Wśród czynników wymienianych jako głównie predysponujące do urazów możemy odnaleźć: wiek, nie wyleczone urazy, zaniedbanie w treningu i przygotowaniu ogólnosprawnościowym oraz czas ekspozycji na grę kontaktową.

Pamiętaj! Bardzo ważne w zapobieganiu urazom jest przygotowanie fizyczne i motoryczne. Metody fizjoterapeutyczne wspierają prewencję urazów w piłce nożnej zabezpieczając ciało zawodnika przed wystąpieniem problemów zdrowotnych. Kluczowe jest wypracowanie prawidłowych wzorców ruchowych i przystosowanie ich do określonych aktywności.

 

OBOZY ZIMOWE 2021 >>

OBOZY ŚWIĄTECZNE 2020 >>