Wysiłek fizyczny w trakcie meczu piłkarskiego charakteryzuje się dużą zmiennością. Zawodnicy podczas rywalizacji meczowej pokonują średnio od 8 do nawet 15 km/h, zmieniając ponad 1300 razy formę aktywności ruchowej.
Wysiłek fizyczny w trakcie meczu piłkarskiego charakteryzuje się dużą zmiennością. Zawodnicy podczas rywalizacji meczowej pokonują średnio od 8 do nawet 15 km/h, zmieniając ponad 1300 razy formę aktywności ruchowej.
Aktywności wykonywane w czasie meczu to bieg z piłką i bez piłki na różnych dystansach, bieg tyłem, wślizgi, sprinty, skoki oraz marsz. W meczu piłkarskim możemy zaobserwować wysiłek krótkotrwały wykonywany z intensywnością maksymalną i wysoką, przeplatający się z wysiłkiem o niskiej i umiarkowanej intensywności oraz przerwy w postaci stania i chodu. Wydolność tlenowa stanowi podstawę przygotowania motorycznego zawodnika piłki nożnej, ale wato podkreślić, że o wyniku ostatecznym rywalizacji decydują akcje zależne od metabolizmu beztlenowego. Zwróć uwagę na trening wykonywany "na zmęczeniu", gdyż to właśnie on prawdopodobnie będzie miał realne przełożenie na wynik meczu. Staraj się, aby jakość wykonywanych ćwiczeń na tym etapie treningu była jak najwyższa.
Czym charakteryzuje się motoryczność piłkarza?
- naturalną formą lokomocji są bieg oraz skoki,
- aktywność zawodników jest dynamiczna przy dużym komponencie umiejętności koordynacyjnych, ukierunkowanych na operwoanie piłką,
- formy oraz wzorce ruchowe poddawane są narastającemu zmęczeniu,
- zawodnicy pokonują około 2% dystansu ogólnego z piłką,
- w trakcie gry odbywa się około 1000-1200 zrywów, przyspieszeń, zahamowań, zatrzymań,
- 16% poruszania się po boisku odbywa się do tyłu i na boki,
- przyspieszenia odbywają się średnio na dystansie 15m, średnio co 90s,
- wymagania motoryczne odnoszą się w szczególności do utrzymania mocy na wysokim poziomie podczas narastającego zmęczenia,
- wielopłaszczyznowy profil przygotowania motorycznego wymuszony jest przez różnorodność pozycji oraz ról zawodników na boisku, kontaktowość dyscypliny, wymagania koordynacyjno-orientacyjne, przegląd sytuacji, decyzyjność pod presją, technikę indywidualną i taktykę zespołową.
Znając charakterystykę motoryczności piłkarza wiesz na co zwrócić uwagę w treningu. Dlatego nie koniecznie musisz pracować więcej, ale raczej mądrzej.
Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do mnie ;) bartosz.kot@soccerskills.pro