Nie przeocz "złotego wieku" dziecka!

MOTORYKA. Zawodnicy na obozach Polish Soccer Skills przechodzą specjalne treningi, które mają nie tylko wypracować szybkość, ale też uchronić od kontuzji.

Przygotowanie motoryczne jest u piłkarza niezwykle ważne, dlatego na obozach Polish Soccer Skills prowadzone są osobne treningi, na których pracuje się konkretnie nad tym elementem. Szczególnie, że „złoty wiek” motoryczny zawodnika przypada między 11. a 13. rokiem życia. Zaniedbanie tego czasu to grzech w futbolu, o czym doskonale wiedzą szkoleniowcy PSS. – Jeśli się ten wiek pominie, braki można nadrobić, ale jest już zdecydowanie trudniej – mówi Marek Gołembowski, koordynator PSS. Uświadamia, że zajęcia, które prowadzi, nie są oderwane od innych elementów piłkarskich. Wręcz przeciwnie, są ściśle powiązane w treningiem technicznym, bo wprowadzone zostają np. proste podania, prowadzenie piłki.

– Zależy nam, by nie był to wyizolowanych ruch, żeby zadania odzwierciedlały poruszanie się piłkarzy na boisku – tłumaczy Gołembowski i dodaje: – Skupiamy się nie tylko na cechach motorycznych, takich jak szybkość, siła czy wytrzymałość, ale również uświadamiamy zawodnikom, że muszą wykonywać odpowiednie ćwiczenia, które w przyszłości zapobiegną kontuzjom – zauważa trener PSS.

Jedną z najważniejszych składowych treningu motorycznego jest szybkość, czyli prędkość reakcji, zmiana kierunku biegu, zwroty, odpowiednie ułożenie ciała. – To wszystko jest mocno powiązane z pracą ramion. Jeśli zawodnik nauczy się takiej pracy, będzie potrafił w każdym momencie, niezależnie od ułożenia ciała, bardzo szybko przyspieszyć, zmienić kierunek biegu – twierdzi trener PSS Robert Maćkowiak.

Kluby, które współpracują z PSS, dostają ich metodologię, konspekty zajęć na dany miesiąc. 

– Większe kluby sobie radzą, najważniejsze jest jednak szkolenie w tych mniejszych, które nie mają takich możliwości. Chcemy pomóc tym trenerom, prowadzimy ich za rękę – twierdzi Gołembowski i zapewnia, że gdy po kilku miesiącach spotyka dzieciaki, które brały udział w obozach PSS i zostały objęte ich szkoleniem, widzi duży postęp. – Wielu chłopców, którzy trafiają do juniorskich reprezentacji Polski, uczestniczyło w obozach PSS – zapewnia.

Obozy LATO 2020 - szczegóły i zgłoszenia >>