W ciągu 4 lat Polish Soccer Skills, z małej idei szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży, stał się jednym z największych projektów szkoleniowych w Europie
W ciągu 4 lat Polish Soccer Skills, z małej idei szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży, stał się jednym z największych projektów szkoleniowych w Europie
Brak spójnego systemu szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży w Polsce jako przyczyna braku wyników polskiej reprezentacji, jest dyżurnym tematem rozmów przy okazji kolejnych eliminacji. Każdy klub trenuje według swojej mniej lub bardziej dopracowanej metodologii, i chociaż wielu nosiło się z zamiarem wprowadzenia jednego systemu szkolenia - rezultaty są dalekie od oczekiwań.
Polish Soccer Skills koncentrując się na indywidualnym profilu zawodnika, stał się platformą scalającą szkolenie w różnych klubach i na wszystkich etapach wiekowych.
Szkolenie Polish Soccer Skills jest uzupełnieniem tego, co dzieje się w szkoleniu klubowym, w którym nie ma miejsca na doskonalenie indywidualnych umiejętności zawodnika. Skuteczność tego systemu szkolenia wynika z tego, że łączy 4 elementy: przygotowanie techniczne, taktyczne, motoryczne i mentalne. Przy czym metodologia szkolenia Polish Soccer Skills traktuje te wszystkie elementy jako jedną całość - trening odbywa się w warunkach odzwierciedlających warunki meczowe - dopasowując je oczywiście do wieku i umiejętności zawodnika.
System szkolenia Polish Soccer Skills, opracowany przez ekspertów z Hiszpanii, Holandii i Polski, pod przewodnictwem dr Piotra Wiśnika, opiera się na treningu technicznym realizowanym w 4-osobowych grupach treningowych. Fundamentalnym założeniem metodologii szkolenia jest prowadzenie treningu w warunkach optymalnego pobudzenia. Rezultatem tego jest podział jednostki treningowej na 10-minutowe części, w których 7-minutowe intensywne zajęcia przeplatane są 3-minutowymi aktywnymi przerwami regeneracyjnymi.
Projekt stawia wysokie standardy także w aspektach pozasportowych: uczy zasad fair play, współpracy z rówieśnikami z innych części kraju czy świata. Motywuje młodych sportowców do nauki języków obcych i buduje ich pewność siebie w poszanowaniu zasad współpracy. W Polish Soccer Skills trenują razem młodzi zawodnicy z klubów, których kibice często nastawieni są antagonistycznie. Projekt uczy szacunku dla każdego zawodnika, każdego klubu i każdego trenera.
W ramach Polish Soccer Skills organizowane są największe obozy w tej części Europy i szkolenie stacjonarne w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Na obozy w Centralnych Ośrodkach Sportu w Wałczu i w Spale przyjeżdża rocznie 2000 dzieci i młodzieży z całej Polski i 17 krajów z całego świata.
Podczas obozów Polish Soccer Skills organizowane są testy umiejętności, które mają na celu wyłonienie najbardziej utalentowanych zawodników i motywowanie ich do dalszej ciężkiej pracy. Do tej pory zwycięzcy Polish Soccer Skills byli w Chelsea Londyn, AC Milan, Ajax Amsterdam, FC Barcelona, Real Madryt. Dla zwycięzców obozów 2014 zaplanowane są wyjazdy do Bayernu Monachium i Manchesteru United.
Zwycięzcami Polish Soccer Skills są zawodnicy, którzy potwierdzili swoje umiejętności poprzez późniejsze powołania do kadr wojewódzkich czy młodzieżowych kadr narodowych.
Polish Soccer Skills to także szkolenie trenerów piłkarskich. Prowadzone są kursy licencyjne, które mają przygotować trenerów teoretycznie i praktycznie do pracy z metodologią szkolenia Polish Soccer Skills.
Kolejnym obszarem aktywności Polish Soccer Skills jest Stypendium w Hiszpanii, mające na celu wyrównanie szans zawodników poprzez stworzenie im warunków, w jakich rozwijają się rówieśnicy w kraju aktualnych mistrzów świata i Europy. Młodzi polscy piłkarze uzyskują możliwość mieszkania przez rok u rodziny hiszpańskiej, uczenia się w hiszpańskiej szkole i gry w hiszpańskim klubie.
Dzięki spójnej i konsekwentnej metodologii szkolenia, Polish Soccer Skills przyciąga do Polski wielu zawodników i trenerów z krajów, będących znacznie wyżej niż Polska, w rankingu FIFA.
Partnerami Polish Soccer Skills są między innymi Madrycka Federacja Piłki Nożnej, Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach czy hiszpańska Fundacion Marcet. Patronat honorowy nad projektem objęli PKOL oraz Minister Sportu i Turystyki.