Pod tym tajemniczym terminem kryje się zmysł odczuwania poszczególnych elementów naszego ciała w przestrzeni, czyli coś nieuświadomionego, co w przypadku sytuacji kryzysowej pozwoli na powstanie napięcia ochronnego, zapobiegającego urazowi. Bardzo ważne jest wspomaganie treningu o ćwiczenia poprawiające właśnie ten rodzaj czucia. Wpływa to na koordynację ruchową, płynność ruchów i kontrolę stabilności stawów. Możemy nazwać to ogólnie jakością ruchu – bezpiecznym ruchem, który nie prowadzi do kontuzji.
Czy zastanawiałeś się kiedyś jak to się dzieje, że trafiasz stopą prosto w piłkę, a nie w nogę zawodnika drużyny przeciwnej (zakładając sytuację bez gry faul), używając do tego dokładnie takiej siły, jakiej potrzebujesz, aby przemieścić piłkę w zamierzone miejsce? Jest to możliwe właśnie dzięki propriocepcji. Możemy poruszać naszymi kończynami podczas każdego ruchu dokładnie w kierunku, który sobie zamierzymy.
Czucie głębokie na odpowiednim wysokim poziomie gwarantuje doskonałą koordynację ruchów, a to w konsekwencji wpływa wyraźnie na poprawę osiąganych wyników.
Ćwiczenia kształtujące czucie głębokie są bardzo ważnym elementem treningu u zawodników, którzy doznali urazu. W takim przypadku dochodzi do upośledzenia i zaburzenia przekazu informacji z tkanki objętej urazem. Tracimy "pewność" kończyny lub "pewność" ruchu, często połączone z niestabilnością. Treningiem jesteśmy w stanie odbudować utraconą funkcję receptorów lub wpłynąć na mechanizmy kompensacji i zmobilizowanie innych struktur do przejęcia funkcji uszkodzonych proprioreceptorów. W skrócie przywracamy "pewność" nogi w trakcie aktywności, takich jak chód, bieg, lądowanie czy różnego rodzaju formy wyskoków.
Jak ćwiczyć? Czucie głębokie kojarzone jest z ćwiczeniami na niestabilnym podłożu. Platformy, gumowe berety, miękkie maty, piłki mają umożliwić większe zaangażowanie mięśniowe w utrzymanie bezpiecznej pozycji lub powrót do niej w przypadku zachwiania.
Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do mnie ;) bartosz.kot@soccerskills.pro