Przegląd Sportowy: Bramkarz – integralna część zespołu

TRENING BRAMKARSKI. Żadna taktyka nie ma szans na powodzenie, jeśli w jej ćwiczeniu nie uczestniczy bramkarz.

Jak trenować bramkarzy? To dylemat wielu szkoleniowców pracujących samodzielnie z zespołem. Nie każdy klub ma bowiem szczęście posiadania osoby odpowiedzialnej za formę sportową golkiperów. Nie każdy ma też okazję pracować z trenerem wykształconym i doświadczonym w szkoleniu i rozwoju zawodników grających na tej pozycji.

 

Nie utrwalać złych nawyków
W Polish Soccer Skills wykształcenie trenerów w zakresie pracy z golkiperami jest traktowane bardzo poważnie. W akademii wiedzą bowiem, że tylko teoretycznie każdy może trenować bramkarza, bo jeżeli nie ma wystarczającej wiedzy na temat pracy na tej pozycji, to wykonuje jedynie serie ćwiczeń, które mogą co najwyżej utrwalić złe nawyki. – Bramkarz jest integralną częścią zespołu, tak samo ważną, jak gracz na jakiejkolwiek innej pozycji – podkreśla Marek Dragosz, koordynator treningu bramkarskiego Soccer Skills PRO. W systemie Soccer Skills {PRO bramkarz jest więc nieodłącznym elementem drużyny i taktyki jej gry. – Izolowanie go od wiedzy na temat pomysłu i strategii jest wielkim błędem – mówi Dragosz i dodaje, że obowiązkiem każdego trenera piłki nożnej jest wykształcenie w szkoleniu i rozwoju bramkarzy. Dzięki systemowi Soccer Skills PRO trener jest uzbrojony w te wiadomości i może pracować z bramkarzem nie tylko w konfiguracji szkoleniowiec oraz golkiper, ale także w sferze integracji innych graczy z grupą zawodników i całym zespołem. Każdy bramkarz, niezależnie od wieku, umiejętności czy poziomu gry, potrzebuje treningu skrojonego na miarę swoich potrzeb. Również każdy z trenerów potrzebuje ciągłego rozwoju, także w zakresie tej wiedzy, która dotyczy bramkarza.

– Aby zespół działał całkowicie prawidłowo, golkiper musi uczestniczyć w pełnym procesie nauczania, edukacji i treningu. Podobnie jest z trenerem bramkarzy, który musi być częścią sztabu szkoleniowego – mówi Dragosz i dodaje, że taktyka zespołowa, nawet najbardziej wymyślna i zaawansowana, bez udziału bramkarza nie ma szans na powodzenie. W metodologii Soccer Skills Pro widzimy zatem nieuchronną konieczność integrowania bramkarza w wiedzę, naukę i trening dotyczący gry zespołu.

 

Futbol ciągle się zmienia
– W ciągu ostatnich lat gra golkipera również zasadniczo zmieniła się w aspektach technicznych. Zyskał on ogromny bagaż czynności, które wykonuje w czasie gry, choćby w zakresie gry nogami. Dlatego logicznym jest, że powinniśmy pozwolić uczestniczyć mu w czynnościach piłkarskich jego drużyny, a trening indywidualny dostosować do wymagań jakie stawia dzisiejszy, ciągle zmieniający się futbol – zauważa koordynator treningu bramkarskiego.

 

 

SZKOLENIOWA BIBLIA, CZYLI CENNE RADY W JEDNYM MIEJSCU
W Systemie Soccer Skills Pro Team dostępna jest Baza Wiedzy. Jest to obszerny dział, który zawiera cenne informacje z zakresu techniki, taktyki, motoryki, treningu mentalnego, treningu bramkarskiego, fizjoterapii czy dietetyki. Znajdują się tam artykuły stworzone zarówno przez koordynatorów Soccer Skills PRO, jak i ekspertów z całego świata.
Każda osoba posiadająca dostęp do Systemu Soccer Skills PRO może korzystać z Bazy Wiedzy. Daje to możliwość samorozwoju trenerom, zawodnikom oraz ich rodzicom. Baza wiedzy zawiera w sobie również bardzo szczegółowy opis każdej pozycji na boisku, uzupełniony o materiały wideo. Artykuły wyjaśniają wiele zagadnień istotnych z punktu widzenia treningu oraz zagadnień okołotreningowych, podpowiadają, jak zachować się w określonych sytuacjach, aby trening przynosił jeszcze lepsze rezultaty.

 

 

Źródło: http://www.przegladsportowy.pl/junior/polish-soccer-skills,polish-soccer-skills-integralna-czesc-zespolu,artykul,733588,1,12759.html