Przegląd Sportowy: Cała wiedza w jednym miejscu

Soccer Skills PRO Team - niezwykle nowoczesna aplikacja on-line, która jest kompletnym rozwiązaniem dla klubów i akademii.

Spójna myśl szkoleniowa, którą można realizować za pomocą niezwykle funkcjonalnego narzędzia. To właśnie jest Soccer Skills PRO Team – system szkolenia stworzony dla klubów i akademii piłkarskich, nad którym pracowano ponad dwa lata.
– To niezwykle esencjonalne narzędzie dla wszystkich klubów, które się na nie zdecydują. Jest tam ogromny zasób wiedzy. Ćwiczeń w internecie jest mnóstwo, ale jedno zadanie każdy trener może przeprowadzić w inny sposób. Dzięki systemowi Soccer Skills PRO Team każdy działa zgodnie z planem, wie, czego uczyć w kolejnym roku – mówi Tomasz Klimas, koordynator treningu taktycznego w Polish Soccer Skills.

 

Po pierwsze: teoria
System Soccer Skills PRO Team zakłada sześć etapów szkolenia. Etap zerowy dotyczy najmłodszych, czyli dzieci w wieku 5–6 lat, etap szósty młodzieży 17–19-letniej.
– Dla każdego przygotowane są cele dotyczące techniki, taktyki, motoryki, treningu mentalnego i bramkarskiego. Cele roczne dzielą się na miesięczne, miesięczne na tygodniowe, a potem na kolejne jednostki treningowe – mówi Tomasz Sołtysiak, koordynator treningu piłkarskiego w Polish Soccer Skills i tłumaczy na przykładzie: – Podczas pracy nad techniką ćwiczymy na przykład podanie, przyjęcie piłki. Kiedy pracujemy nad taktyką, skupiamy się na budowaniu akcji. Te cele muszą się pokrywać, żeby można było je realizować podczas jednego treningu – dodaje.
Żeby teorię zamienić w praktykę, potrzebna była platforma, dzięki której założenia zostaną zrealizowane. I takie narzędzie powstało. Jeśli klub lub akademia są zainteresowane, po prostu wykupują dostęp.

– I otrzymują roczną planifikację dla danego rocznika. Trener widzi, nad czym ma pracować w kolejnych miesiącach. Dostaje gotowe ćwiczenia, konspekty, ale może dodać też własne – opowiada Sołtysiak. Na platformie szkoleniowiec tworzy swoją grupę, dodaje zawodników, może w łatwy i szybki sposób się z nimi komunikować, wysyłać wszystkim lub tylko wybranym dodatkowe ćwiczenia. Ma zakładkę „kalendarz”, w której widzi wszystkie zaplanowane treningi, zadania domowe, terminy. To ułatwia i usprawnia komunikację.

 

Potencjał da się zmierzyć
W grupach treningowych można też sprawdzić potencjał zawodników. Służy do tego Potencjometr. To autorski model selekcji utalentowanych piłkarzy, który opiera się na umiejętnościach piłkarskich, a nie trenerskim nosie czy rozwoju fizycznym zawodnika. Twórcy kierowali się doświadczeniami w tym zakresie z Hiszpanii, Holandii i Niemiec. Potencjometr polega na tym, że przeprowadza się u zawodników cztery testy sprawności specjalnej i cztery sprawności ogólnej. Wyniki wprowadza się do systemu, według przyjętych wartości obliczany jest potencjał piłkarza. – Najlepsze wyniki są wyśrubowane. Przez testy przechodzili choćby Karol Linetty czy Hubert Adamczyk – zauważa Klimas.
Na platformie jest również zakładka: Baza Wiedzy. To miniwademekum dla trenera. Każda z pozycji na boisku jest szczegółowo opisana, szkoleniowiec wie dzięki temu, jakie konkretne umiejętności są ważne dla danego gracza.


– Chodzi o to, by uświadamiać szkoleniowców, i żeby oni przekazywali tę wiedzę zawodnikom, jakie wymagania są na danej pozycji w piłce seniorskiej. Konkretnie: jaki powinien być kierunek podań, kolejność ich wykonywania, by zbudować dobrą akcję – mówi Sołtysiak.
W Polsce na korzystanie z systemu Soccer Skills PRO Team zdecydowało się już kilkanaście klubów, choćby Podbeskidzie Bielsko-Biała. Zainteresowane są jednak nie tylko akademie z kraju, ostatnio została podpisana umowa z klubem z Kanady, w grudniu ma być parafowana kolejna – z Betisem Sewilla.

 

Źródło:http://www.przegladsportowy.pl/junior/polish-soccer-skills,soccer-skills-pro-team-nowoczesna-aplikacja-on-line,artykul,742243,1,12759.html