Przegląd Sportowy: Dostosowują poziom. "Chcemy dotrzeć do wszystkich klubów"

W systemie Soccer Skills PRO trenerzy zwracają szczególną uwagę, by wszechstronnie przygotować zawodnika pod względem fizycznym. – Skupiamy się na wyróżnieniu, uwzględnieniu oraz dostosowaniu potrzeb zawodników w rozwoju osobniczym. Uwzględniamy różne tempo rozwoju zawodników pod względem fizycznym – tłumaczy Marek Gołembowski, koordynator treningu motorycznego Soccer Skills PRO.

Przykładowo: jeśli trener zespołu Legii Warszawa ma w drużynie dzieci na wysokim poziomie, to ćwiczenie bazowe jest tak modyfikowane, by było trudniejsze, dostosowane do nich. Często wiąże się to z wielkością boiska, liczbą piłek, dodatkowym przyrządem, albo wprowadzeniem jeszcze jednego obrońcy.

– Chcemy dotrzeć do wszystkich klubów. Czasem drużyna z mniejszej miejscowości ma nieco niższe umiejętności. Na 20 zawodników jest ośmiu bardzo dobrych, siedmiu nieco mniej i pięciu takich, którzy dopiero zaczynają grać w piłkę. Trener może ich podzielić na podgrupy i z wszystkimi efektywnie pracować, stosując to samo ćwiczenie, ale na innym poziomie trudności – dodaje koordynator. Ćwiczenia motoryczne w systemie Soccer Skills PRO ukierunkowane są na rozwój koordynacyjnych zdolności motorycznych oraz kondycyjnych: siły, szybkości, wytrzymałości. – Skupiamy się również nad zapobieganiem urazom, poprzez ćwiczenia prewencyjne, takie jak trening czucia głębokiego, stabilizacji, trening siłowy, stretching – mówi Gołembowski. Trening motoryczny w systemie Soccer Skills PRO jest zintegrowany z obszarem techniczno-taktycznym jednostki treningowej. Wszystkie ćwiczenia są wprowadzeniem do części głównej danej jednostki. – Zwracamy uwagę, aby jak największa ilość ćwiczeń motorycznych zawierała element techniki piłkarskiej – zapewnia Gołembowski.

Trenerom zależy, by ćwiczenia nie były oderwane od gry w piłkę, ale odzwierciedlały sytuacje boiskowe. Nad przygotowaniem motorycznym pracują ze wszystkimi rocznikami, jednak wiedzą, że tzw. „złoty wiek” motoryczny piłkarza przypada między 11. a 13. rokiem życia. Jeśli ten okres się przegapi, trudno potem nadrobić braki.

 

Źródło:http://www.przegladsportowy.pl/junior/polish-soccer-skills,soccer-skills-pro-dostosowuja-poziom,artykul,733562,1,12759.html