Sport1.pl, Światełko w tunelu polskiego futbolu

Wszyscy narzekamy na polską piłkę nożną ?i mamy ku temu powody. Ale jednak są ludzie i inicjatywy, które kierują ten sport w dobrą stronę. Dlatego warto o nich mówić i dawać przykład innym, którzy chcą uzdrawiać polski futbol.

Dwa lata temu w Polsce pojawiła się indywidualna szkoła piłkarska dla dzieci. Szkoła ta ma opracowany własny autorski system indywidualnego treningu piłkarskiego dla dzieci, który ma być uzupełnieniem treningu klubowego.

Głównym założeniem systemu szkolenia jest indywidualne podejście do każdego zawodnika. Praca z młodym piłkarzem rozpoczyna się określeniem umiejętności, potrzeb i predyspozycji każdego chłopca, następnie dla każdego dopasowywany jest harmonogram ćwiczeń i trenuje się technikę piłkarską wraz z elementami lekkoatletyki i psychologii sportu. Treningi odbywają się w maksymalnie czteroosobowych grupach, gdzie trener może zwracać uwagę na każdy szczegół, tłumaczyć, dużo rozmawiać i uczyć.

Techniczne, indywidualne umiejętności zawodników wyrobione w najmłodszym wieku dają efekt później, gdy zawodnik potrafi je wykorzystać na boisku ? a to dopiero jest praca klubowa.

Na treningach równie duże znaczenie jak technika piłkarska ma umiejętność wyciszenia, koncentracji i skupienia się zawodników, znoszenia porażek, sukcesów. Psychologia sportowa nie jest jeszcze popularna w polskim futbolu.

W szkółce gra się mecze, ale głównie treningowe, podczas których wykorzystywane są elementy wyuczone danego dnia ? np. dziś chłopcy uczyli się uderzenia wewnętrzną stroną stopy, więc tylko w taki sposób strzelony gol się liczy. Mecz jest przerywany, gdy któryś z zawodników zrobił coś nie tak, trener tłumaczy na czym polegał błąd, jak trzeba zrobić prawidłowo itd?

Szkoła realizuje w Polsce swój system treningowy poprzez cykl Soccer Skills. W tym roku do projektu przyłączyła się Telewizja Polsat, stąd nazwa zyskała brzmienie Polsat Soccer Skills.

Polsat Soccer Skills to cykl obozów piłkarskich, podczas których wyłaniani są zawodnicy o najlepszych umiejętnościach technicznych, którzy w nagrodę jadą na treningi do zagranicznych klubów.

Każdy dwutygodniowy obóz to 60 godzin treningu techniki piłkarskiej, dryblingu, koordynacji, prowadzenia piłki, techniki biegu oraz 20 godzin sesji dydaktycznych z psychologiem sportowym. Praca z dziećmi odbywa się w małych grupach. Jeden trener zajmuje się maksymalnie czterema piłkarzami, dzięki czemu możliwe jest indywidualne podejście do każdego zawodnika. Określenie jego potrzeb szkoleniowych i indywidualne dostosowanie programu zajęć.

Na początku obozu odbywają się testy indywidualnych umiejętności, na podstawie których uczestnicy przydzielani są do czteroosobowych grup. Na końcu obozu testy są powtarzane, a ich wyniki archiwizowane. Chłopcy którzy osiągnęli najlepsze rezultaty w nagrodę jadą na treningi do zagranicznych klubów.

W ubiegłym roku Zwycięzcy cyklu Soccer Skills wyjechali trenować do Chelsea Londyn.

Źródło: http://www.sport1.pl