Testy funkcjonalne

Przygotowanie fizyczne i motoryczne stanowi podstawę odpowiedniego i bezpiecznego funkcjonowania pikarza na boisku. Znamy już charakterystykę motoryczności więc wiemy na co zwracać uwagę w treningu. Wspominaliśmy także o wzorcach ruchowych i konieczność wypracowania ich jakości, czyli takiej aktywności, w której ruch będzie najbardziej bezpieczny i nie będzie stwarzał możliwości powastania urazu.

W ocenie wzorców ruchowych przydatne są testy funkcjonalne, które określają nasze  aktywności ruchowe. Niezależnie od tego, czy jest to gra rekreacyjna na podwórku z kolegami, czy też mecz na najwyższym poziomie rozgrywek o dużej intensywności. Ocena fundamentalnych wzorców ruchowych pozwala "wyłapać" największe problemy i ograniczenia w naszym układzie ruchu. Zaburzenie tych podstawowych wzorców wpływa niekorzystnie na ekonomię ruchu, podwyższa ryzyko odniesienia urazu lub przeciążenia oraz może zmieniać odczucia proprioceptywne (tak to te, o których czytałeś w poprzedniej fizjoporadzie). Dowiadujemy się więc skąd bierze się nasza niemoc na boisku i określamy przyczynę zmęczenia, kóre ograniacza nasz potencjał piłkarski.

Organizm w większości przypadków poświęca jakość ruchu dla ilości ruchu. Wzorce ruchowe będą dązyły ku najmniejszemu oporowi, prowokując powstawanie mikrourazów i stanów przeciążeniowych. Dlatego tak ważne jest monitorowanie motoryczności zawodnika przy wykorzystaiu testów funkcjonalnych.

Dzięki tego typu testom wychwytujemy informację o globalnym wzorcu ruchowym oraz identyfikujemy problem ruchowy. Pozwala to ustalić kryteria i kierunki działań korygujących, które przywracają prawidłową jakość ruchu. Zmiany jakie wprowadzamy w niewłaściwych aktywnościach prowadzą piłkarza do optymalnie "zdrowego" ruchu, dzięki czemu zyskujemy przewagę nad rywalami. Z nich się bierze różnica między zwycięstwem a porażką, co potwierdza trener przygotowania fizycznego reprezentacji Polski – Remigiusz Rzepka, ekspert w dziedzinie testów funkcjonalnych.

Pamiętaj! Zadbaj o kształtowanie fundamentalnych wzorców ruchowych, które leżą u podstawy motoryczności każdego człowieka. Jest to niezbędny etap prawidłowego rozwoju zawodnika.

konsultant ds. fizjoterapii PSS Bartosz Kot

Fizjoterapia Bartosz Kot

www.fizjoterapiabkot.pl

Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do mnie ;) bartosz.kot@soccerskills.pro