Trening bramkarski dla dzieci – ćwiczenia | Polish Soccer Skills

Jak wygląda trening bramkarski dla dzieci? Kiedy najlepiej go rozpocząć i jakie są jego rodzaje? Oto przykładowe ćwiczenia treningu bramkarza!

Trening bramkarski dla dzieci – jak wyglądają przykładowe ćwiczenia?

Trening bramkarski różni się od treningu zawodników z pola. Rozwija inne umiejętności i skupia się na innych aspektach, także mentalnych. Jeśli nasze dziecko chce zostać bramkarzem, warto wiedzieć, kiedy powinno zacząć trening bramkarski dla początkujących. Niełatwo przecież przyzwyczaić się nagle do używania rąk w piłce nożnej!

W jakim wieku rozpocząć trening bramkarski?

W nowoczesnym futbolu ważną cechą bramkarza jest gra piłkarska – umiejętność krótkich podań i dalekich zagrań, a nawet uczestniczenie w akcjach przed polem karnym jako ostatni obrońca. Dlatego dzieci do 11. roku życia zwykle wymieniają się na pozycji bramkarza.

Jeśli dziecko chce zostać bramkarzem, najlepszy czas na wybór tej pozycji przychodzi między 11. a 14. rokiem życia. Są to daty graniczne – młody zawodnik jest rozwinięty piłkarsko tak jak jego koledzy i nie grożą mu już braki w podstawowej technice. Jednocześnie wciąż jest gotowy zacząć trening bramkarski dla dzieci, który skupia się na:

●      Pozycjonowaniu.

●      Refleksie.

●      Łapaniu piłki.

●      Skoczności.

●      Zwinności.

Sprawdź: najważniejsze kategorie wiekowe w piłce nożnej.

Mentalny trening bramkarski dla dzieci

Niedokładne przyjęcie piłki, nieudane podanie u piłkarza – często wystarczy zacisnąć żeby i pobiec za przeciwnikiem razem z kolegami. Z kolei bramkarz zwykle jest w centrum uwagi, a jego błędy mogą mieć duży wpływ na wynik meczu. Okresy pasywności podczas ataków własnej drużyny przeplatają się z okresami wzmożonego skupienia. Wystarczy niewielkie spóźnienie, ułamek sekundy, gdy wzrok nie nadąży za piłką. To może przekreślić szanse na udaną interwencję, a drużyna traci gola.

To duża odpowiedzialność psychiczna, na którą dziecko nie zawsze może być gotowe. Dlatego poza rozpoczęciem treningu bramkarskiego w odpowiednim wieku ważne jest równoległe dbanie o trening mentalny.Warto także pamiętać, że w przypadku rzutów karnych decydującą rolę może odgrywać psychika, a nie fizyczne umiejętności.

Trening bramkarski – przykładowe ćwiczenia

Tak jak w przypadku treningu piłkarskiego – gdy planujemy trening bramkarski, musimy pamiętać o jego zróżnicowaniu. Główne rodzaje to:

●      Trening indywidualny – ogólnorozwojowe ćwiczenia fizyczne skupione na doskonaleniu gibkości, zwinności i skoczności.

●      Trening bez piłki – nauka ustawiania się na linii bramkowej oraz na przedpolu.

●      Trening z piłką – praktyka, czyli bronienie strzałów i trenowanie pamięci mięśniowej, ale także ćwiczenie krótkich oraz długich podań.

Trening bramkarski indywidualny

Ten rodzaj treningu nie wymaga boiska, piłki ani partnera. Rozciągaj się, ćwicz skłony, skacz w dal z miejsca, wybijając się obunóż. Skacz na jednej nodze, ćwicz wymachy ramion. Pamiętaj o równomiernym angażowaniu wszystkich partii mięśni. Dobrym pomysłem jest korzystanie ze skakanki albo zestawu do ćwiczeń w domu.

Warto też znaleźć trenera piłki nożnej, który nie tylko wskaże odpowiednie, dopasowane ćwiczenia, ale także skontroluje i dopracuje technikę ich wykonywania.

Trening bramkarski z partnerem – przykładowe ćwiczenia

1.     Ćwiczenie . Kilka metrów przed bramką ustaw przeszkody, od których piłka będzie mogła odbić się w niekontrolowany sposób. Mogą to być pachołki albo drugi partner, który będzie próbował zmyłki. Czasem wystarczy nierówna lub mokra nawierzchnia. Partner kieruje piłkę na przeszkodę. Nagła zmiana kierunku toru lotu piłki wymusi błyskawiczną reakcję. To doskonałe ćwiczenie na refleks.

2.     Trening z pachołkiem. Na przedpolu ustaw pachołek. Wyobraź sobie, że jest tam zawodnik. Niech równocześnie twój partner przy narożniku pola karnego wypuści piłkę, tak aby po chwili oddał strzał. Dobiegnij do pachołka i wracaj na linię bramkową, ustawiając się w kierunku piłki. Staraj się obronić strzał.

3.     Trening padów. Partner naprzemiennie uderza piłkę po ziemi w twoją lewą i prawą stronę. Upadaj na ziemię w celu złapania piłki. Starajcie się robić to coraz szybciej, aby płynnie przechodzić od upadku do pozycji stojącej i kolejnej interwencji. Gdy będziesz rozgrzany, pozwól partnerowi na losowy wybór strony. Ważna jest poprawna technika upadku – trzeba zamortyzować kontakt z podłożem rękami i bokiem ciała, unikając bezpośredniego uderzenia biodrami o ziemię.

Trening bramkarski z zespołem – przykładowe ćwiczenia

1.     Strzały z dystansu. Zawodnicy ustawiają piłki wzdłuż pola karnego. Po kolei oddają strzały bezpośrednio jeden po drugim. W ten sposób zmuszają bramkarza do intensywnego wysiłku i błyskawicznych reakcji.

2.     Sam na sam. Zawodnicy ustawiają piłki wzdłuż pola karnego. Jedna z osób wywołuje atakującego, krzycząc jego imię. Na ten dźwięk napastnik biegnie w kierunku bramki. Przed oddaniem strzału wykonują lekki drybling. Zadaniem bramkarza jest śledzić i dublować ruch piłki. Po obronie strzału przechodzi do kolejnego atakującego. Wskazane jest stopniowo zwiększać tempo ćwiczenia.

3.     Dośrodkowania. Zawodnicy dośrodkowują naprzemiennie piłkę z linii bocznej po obu stronach boiska. Napastnicy tłoczą się, przeszkadzając bramkarzowi. Po złapaniu piłki bramkarz musi podać ją do wybranego wcześniej partnera, wrócić na linię bramkową, zrobić pompkę i biec do kolejnego dośrodkowania. Dobrze jest ustalić czas lub sygnał dźwiękowy, by ćwiczenie miało równe tempo.

Trening bramkarski

Trening bramkarski zaczyna się od odpowiedniego zadbania o ogólnorozwojowe ćwiczenia fizyczne zwiększające sprawność ciała. W treningu z piłką wskazane jest wykonywanie serii ćwiczeń o intensywnym tempie, które zmuszają bramkarza do błyskawicznej reakcji. Nie zapominaj o treningu mentalnym – ma ogromną wagę już w treningu bramkarskim dla początkujących.

Jeśli jesteś zainteresowany lub zainteresowana zapewnieniem dziecku najlepszej edukacji, skorzystaj z naszej oferty obozów piłkarskich – organizujemy obozy bramkarskie, a także letnie obozy i zimowe obozy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, profesjonalnej kadrze i indywidualnemu podejściu nie mamy sobie rów