Wakacje w mieście – czy różnią się czymś od kolonii sportowych?

Obozy sportowe dla dzieci to jeden z najlepszych sposobów na zorganizowanie młodym czasu podczas wakacji. Inną opcją są, np. półkolonie, czyli wakacje w mieście, podczas których dzieciaki i młodzież biorą udział w zorganizowanych warsztatach, treningach, zajęciach. Czym różnią się w praktyce takie półkolonie od obozów letnich dla dzieci? Sprawdźmy!

Kolonie sportowe – charakterystyka

Wakacje to czas beztroski, odpoczynku od nauki i przygód. Trwają ponad 2 miesiące, a zatem na tyle długo, by móc w tym czasie wyjechać na urlop z rodziną, obóz czy w odwiedziny do bliskich. Jeśli rozważasz, czy wysłać swoje dziecko na kolonię sportową, to koniecznie poznaj atuty takiego wyjazdu i sprawdź, czym się charakteryzują.

Otóż obóz sportowy dla dzieci to zwykle kilku lub kilkunastodniowy wyjazd dedykowany dzieciom i młodzieży w różnym wieku. Może się on odbywać nad jeziorem, w górach, nad morzem, w Polsce, za granicą, w mieście lub na wsi. Destynacja zwykle uzależniona jest od profilu wyjazdu – np. obóz żeglarski najczęściej jest organizowany nad jeziorem, surfingowy nad morzem, językowy za granicą, wspinaczkowy w górach, a piłkarski w miejscu ze świetnym zapleczem sportowym.

Każda kolonia sportowa to oczywiście różnego rodzaju treningi, ćwiczenia, zajęcia sportowe, ale też inne atrakcje – m.in. sparingi, mecze, zawody, gry, zabawy, wycieczki i inne atrakcje. Oprócz kadry trenerskiej opiekę nad uczestnikami sprawują doświadczeni pedagodzy, którzy dbają o bezpieczeństwo i komfort dzieci, a nierzadko prowadzą też najróżniejsze animacje.

Półkolonie dla dzieci – specyfika

Obóz odpada, np. ze względów finansowych czy niechęci dziecka do wyjazdu? W takim razie warto rozważyć półkolonię dla dzieci. To doskonały sposób na spędzenie ferii w mieście przez pociechę. Format jest zbliżony do tradycyjnej kolonii, choć w ograniczonym wymiarze. Dziecko śpi w swoim domu, a następnie przez kilka kolejnych dni przychodzi na zorganizowane zajęcia, warsztaty, treningi.

Półkolonie zwykle również są profilowane – np. poświęcone aktywnościom sportowym, zajęciom plastycznym lub muzycznym. Nie oznacza to jednak, że nie ma tutaj miejsca na inne atrakcje, jak gry, zabawy, smaczne jedzenie, bajki i filmy czy odrobinę zdrowej rywalizacji. To, co odróżnia półkolonie dla dzieci to znacznie niższa cena i fakt, że dziecko codziennie wraca do domu (zwykle takie zajęcia trwają od 5 do 8 godzin), więc nie jest tu wymagana pełna samodzielność czy też nie ma okazji do tęsknoty za rodzicami.

Podobnie, jak w przypadku obozów sportowych dla dzieci, tak i tutaj pojawia się cała gama aktywności, które mogą wpłynąć na rozwój dziecka, zaszczepienie w nim nowej pasji czy nawiązanie wartościowych relacji. Co więcej, zwykle uczestnikami są osoby z tej samej miejscowości, więc szansa na zawarcie trwałych przyjaźni i podtrzymanie ich, jest znacznie większa.

Obozy i kolonie sportowe – dla kogo?

Wielu rodziców ma wątpliwości, czy ich dziecko jest już gotowe na taki wyjazd. Pobyt z dala od rodziców wymaga bowiem sporej samodzielności przy dbaniu o siebie (higienę, ubiór, spożywanie posiłków), ale też dziecko nie będzie miało możliwości udania się do rodzica, gdy zatęskni lub pojawi się problem. Kluczowe jest zatem, by dziecko potrafiło w podstawowym stopniu zadbać o siebie i przede wszystkim chciało wybrać się na tego typu kolonię sportową czy obóz. Rodzic też może być spokojny – gdy pojawią się problemy, pociecha zawsze może liczyć na pomoc pedagogów, którzy są opiekunami na takim wyjeździe.

W związku z tym, że obozy sportowe charakteryzuje wysoki poziom aktywności, dziecko powinno być zdrowe i pozbawione kontuzji, które uniemożliwiałyby udział w ćwiczeniach. Przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem dziecka, który wyda opinię i pomoże w podjęciu decyzji, czy kolonie sportowe to dobry pomysł. Nierzadko przed takim wyjazdem zalecane jest wykonanie podstawowych badań i skontrolowanie, czy z organizmem dziecka nie dzieje się nic złego.

Wakacje w mieście a obozy piłkarskie

Oczywiście niezwykle ważne jest, by typ wyjazdu odpowiadał preferencjom malucha czy nastolatka. Na przykład piłkarski obóz sportowy 2022 z całą pewnością przypadnie do gustu adeptom i fanom piłki nożnej. Dedykowany jest dla chłopców i dziewczynek w wieku od 7 do 19 lat, którzy następnie podzieleni zostaną na mniejsze grupy, adekwatnie do wieku czy posiadanych umiejętności. Ciekawostką jest, że taka kolonia sportowa to nie lada szansa dla dziecka! Najlepsi zawodnicy w nagrodę otrzymują powołanie do Reprezentacji PSS, a także wygrają powołanie na bezpłatne, zagraniczne zgrupowanie, podczas którego rozegrają sparing z jedną z najlepszych europejskich akademii.

Szansę na takie wyróżnienie mają też uczestnicy obozów stacjonarnych, czyli intensywnych treningów piłkarskich w formie obozów dochodzeniowych (półkolonii piłkarskich) w wybranym mieście – Warszawie, Krakowie, Sosnowcu, Wrocławiu czy Gdańsku! Są one odpowiednie dla dziewczynek i chłopców od 5 do 19 roku życia i to niezależnie od poziomu umiejętności, przynależności klubowej czy zajmowanej na boisku pozycji. Takie wakacje w mieście odbywają się również pod okiem trenerów piłkarskich z licencją Soccer Skills PRO Coach, trenerów motorycznych, psychologów sportowych oraz wychowawców.