Zasady fair play w piłce nożnej | Polish Soccer Skills

Zasady fair play nie tylko normują grę, ale przede wszystkim pozwalają się nią cieszyć. O jakich zasadach pamiętać w piłce nożnej? Sprawdź!

Zasady fair play – na czym polegają w sporcie?

Zasady fair play to jeden z fundamentów w sporcie – nie tylko w piłce nożnej. Relacje z kolegami z drużyny, trenerami, rywalami, sędziami i kibicami są codziennością każdego sportowca. Dlatego istotne jest, by kierować się odpowiednimi wzorcami. Ich dobre opanowanie często przekłada się na budowanie lepszych więzi społecznych z innymi ludźmi: rówieśnikami oraz opiekunami. W artykule odpowiemy więc na pytania, co to jest fair play i jakie ma zasady w sporcie dla dzieci.

Co to jest fair play? Definicja i esencja

Fair play to po prostu uczciwa i czysta rywalizacja. Kluczowe elementy zachowania określanego jako fair play to m.in.:

●      Przestrzeganie przepisów gry i respektowanie decyzji sędziów.

●      Szacunek dla przeciwnika – także wtedy, gdy przegrywamy lub gdy ten szacunek nie jest odwzajemniony.

●      Umiejętność godnego świętowania własnych sukcesów – zawodnik nie powinien dawać ponieść się zbytniej euforii. Oczywiście, radość ze zwycięstwa to zdrowa i normalna reakcja, ale nie można np. obrażać przeciwnika, bo grał gorzej.

●      Honorowe znoszenie porażek – kiedy wynik jest niekorzystny, zawodnikowi najłatwiej stracić panowanie nad sobą lub szukać wymówek.

●      Rezygnacja z oszustw – przyznawanie się do nieczystych zagrań, szczególnie nieumyślnych, może przychodzić z trudem.

●      Odrzucenie korzyści wynikających z błędów sędziego – to jeden z trudniejszych aspektów fair play, gdyż może powodować spadek popularności zawodnika we własnym zespole.

Gra fair play w piłce nożnej

Wiesz już, co to znaczy fair play. Często mówi się o „grze fair play” w życiu – zasady rywalizacji rozciągamy na codzienne relacje, z zachowaniem odpowiednich proporcji. Podobnie jest z zasadami fair play w sporcie dla dzieci. Ich podstawą jest przedstawiona wyżej definicja.

Pamiętaj jednak, że konkretne zachowania fair play w różnych sportach mogą się różnić. Jak wygląda to w piłce nożnej?

Fair play wobec rywali

Szacunek należy się każdemu, ale rywalom szczególnie. Czasem można o tym zapomnieć, a przecież warto pamiętać, że sukces to nie tylko własna praca i pomoc trenerów oraz opiekunów. To właśnie przeciwnicy zmuszają zawodników do stawania się lepszymi. Bez nich mogliby trenować codziennie, ale nigdy by się nie dowiedzieli, jakie są efekty ich pracy i czy ich umiejętności są na odpowiednim poziomie. Po prostu nie mogliby świętować zwycięstw ani porażek. Stosunek do rywali określa rozmiary zwycięstw i skalę porażek.

Sprawdź też, czym jest trening mentalny!

Przykłady fair play w piłce nożnej są różne:

●      Kiedy zawodnik widzi, że rywal odniósł kontuzję, nie powinien kontynuować gry. Może np. wybić piłkę na aut.

●      Gdy drużyna prowadzi wysoko, a czas gry dobiega końca, zawodnicy nie powinni dążyć do ośmieszania rywali poprzez nadmierny, nieprowadzący do bezpośredniej korzyści drybling piłkarski.

W każdej rywalizacji zdarzają się konflikty. Fair play określa, jak należy na nie zareagować. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby największy rywal na boisku został największym przyjacielem w życiu.

Fair play wobec sędziów

Zadaniem sędziego jest bezstronne rozstrzyganie spornych sytuacji. Jak każdemu, zdarza mu się jednak podejmować błędne decyzje. Jak każdy człowiek, może popełniać błędy: bywa spóźniony, źle ustawiony. Zdarza się też, że zawodnik – zaaferowany rywalizacją – dostrzega tylko te decyzje sędziego, które godzą w jego interes, a nie zauważa decyzji na jego korzyść. Domaga się bezstronności, gdy sam nie potrafi się nią kierować.

Fair play wobec własnej drużyny

W grupie rówieśniczej dochodzi do konfliktów także w jednej drużynie, która ma wspólny cel. Niektórzy kierują się fałszywie pojmowaną ambicją. Złoszczą się, gdy każde podanie nie trafia do nich. Wściekają się na siebie o nieudane zagrania i wytrącają kolegów z rytmu. Z różnych powodów tracą koncentrację. Zawodnik powinien pamiętać, że jego koledzy z drużyny są tak samo zmęczeni jak on, tak samo pragną wygrać, tak samo chcą być najlepsi. Gra fair play to także poklepanie po plecach kolegi, który zagrał nieudolnie. Albo krótkie przeprosiny wypowiedziane w biegu, gdy samemu zepsuło się zagranie.

Fair play wobec innych

Zwycięstwom i porażkom towarzyszą często silne emocje. Sprawiają one, że czasem dajemy się im ponieść. Mogą pojawić się wyzwiska i zachowania, na które nie powinniśmy reagować. Nic nie zyskamy, karmiąc się frustracją i reakcjami, na które nie mamy wpływu. Nie wolno wylewać wściekłości i żalu także wobec osób uczestniczących w wydarzeniu sportowym w innych rolach: kibiców, dziennikarzy, stewardów, ochroniarzy czy podawaczy piłek.

Gra fair play – i co dalej?

Wprowadzanie zasad fair play w sporcie dla dzieci jest ważne dla ich rozwoju sportowego, psychicznego i społecznego. Zawodnik, który potrafi okazać szacunek rywalowi po dotkliwej porażce, będzie też lepszym człowiekiem w codziennym życiu. Duch fair play jest pomocny w lepszych relacjach w szkole i poza nią: z rodziną, rówieśnikami, opiekunami, a nawet obcymi ludźmi.

O renomie fair play świadczą liczne ogólnoświatowe kampanie sportowe. Ich celem jest budowanie świadomości społecznej na temat uczciwej realizacji. Zdarza się, że oszukiwanie i nieprzestrzeganie zasad fair play może prowadzić do wykluczenia z grupy.

Fair play – korzyści dla wszystkich!

Fair play w piłce nożnej to dobry punkt wyjścia dla budowania charakteru i osobowości młodego zawodnika. Uczciwa i czysta rywalizacja, przestrzeganie zasad gry i szacunek do wszystkich osób uczestniczących w wydarzeniu sportowym są fundamentem współczesnej rywalizacji. To nie tylko rezygnacja z oszustw – to duch sportowej rywalizacji połączony z dążeniem do satysfakcji z udziału w zawodach dla każdego, bez względu na wynik.

Jeśli jesteś zainteresowany lub zainteresowana zapewnieniem dziecku najlepszej edukacji obejmującej zasady fair play, skorzystaj z naszej oferty obozów piłkarskich – organizujemy i letnie obozy, i zimowe obozy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, profesjonalnej kadrze i indywidualnemu podejściu nie mamy sobie równych!