Kontuzja podczas gry w piłkę nożną
PORADNIK fizjoterapeuty POLISH SOCCER SKILLS
W przypadku, gdy zaskoczy nas kontuzja podczas gry, należy postępować w sposób, który będzie zapobiegał poważniejszym powikłaniom urazu. W przyszłości pozwoli to na powrót do aktywności fizycznej i kontynuację treningu. Pierwszą, podstawową zasadą postępowania w przypadku wystąpienia urazu jest zaprzestanie gry.
Kolejne działania można określić mianem R.I.C.E. Metoda zwana "ryżem" znana i stosowana jest od dawna. Skrót ten odnosi się do pierwszej podstawowej pomocy w przypadku wystąpienia urazu. Metoda R.I.C.E stosowana jest przy typowych lżejszych urazach i dotyczy postępowania głównie w przypadkach urazów mięśniowych. W sytuacji, gdy uszkodzenie dotyczy struktur więzadłowych lub ściegnistych proponuje się inny model postępowania określany jako M.E.A.T.
Skrót R.I.C.E oznacza:
- REST (odpoczynek) – odpoczynek zapobiega dalszemu pogłębianiu kontuzji tkanek miękkich, wpływa także pozytywnie na regenerację uszkodzonych struktur.
- ICE (lód) – schłodzenie miejsca objętego problemem pomaga w zmniejszeniu opuchlizny i bolesności. Schłodzenie wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych ograniczające wewnętrzne krwawienia i powstawanie opuchlizny.
- COMPRESSION (ucisk) – ucisk uszkodzonego miejsca ogranicza powstawanie opuchlizny spowodowanej odpowiedzią zapalną tkanek.
- ELEVATION (uniesienie) – uniesienie kontuzjowanego miejsca wpływa na szybszy odpływ żylny z miejsca objętego obrażeniem. Ogranicza powstawanie opuchlizny.
Skrót M.E.A.T. oznacza:
- MOVEMENT (ruch) – ruch stymuluje procesy regeneracji oraz poprawia krążenie krwi, redukując tworzenie niekorzystnych zrostów.
- EXCERCISE (ćwiczenia) – wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń w zależności od etapu leczenia tkanek w celu poprawy funkcji, ruchomości oraz wprowadzenia obciążeń.
- ANALGETICS (środki przeciwbólowe) – użycie leków naturalnych lub farmceutycznych w celu zmniejszenia bólu bez ingerencji w proces regneracji.
- TREATMENT (leczenie) – w zależności od rozleglości i typu urazu zastosowanie odpowiedniego postępowania lecznieczego.
W przypadku poważniejszych urazów należy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania diagnostyczne pozwalające określić skalę problemu i strukturę objętą dysfunkcją. Umożliwi to dokładne określenie problemu oraz zaplanowanie rehabilitacji. W niektórych przypadkach fizjoterapia proponuje nowoczesne rozwiązania w postaci specjalistycznych technik, które są w stanie przywrócić zawodnika do aktywności sportowej bez przyszłych poważniejszych konsekwencji.