100% albo nic - czyli krótko o perfekcjonizmie #TreningMentalny

Krótka lekcja o perfekcjonizmie od psychologa sportu i koordynatora treningu mentalnego Polish Soccer Skills - Matesza Breli.

Trening mentalny sportowców

Trudno zinterpretować to inaczej. Często spotykam się z takim sposobem myślenia w moim gabinecie: klienci mówią mi, że jedno złe podanie sprawiło, że skreślili cały mecz, w którym dobrze sobie radzili. Tydzień stał się beznadziejny z powodu jednego niepowodzenia. Jedna uwaga trenera zepsuła im nastrój na kilka dni, mimo że na ostatnim treningu dostali pochwałę. 

Kiedy podejście "100% albo nic" przejmuję kontrolę, to nie ma miejsca na wieloznaczności. Nie można jednocześnie raz źle podać i być dobrym piłkarzem. Nie da się mieć jednego niepowodzenia i dobrego tygodnia. Niemożliwe jest otrzymanie jednej krytycznej uwagi i cieszenie się z pięciu pochwał. Tymczasem życie jest pełne wielu odcieni szarości - tak naprawdę nic nie jest tak czarno-białe, jak wydaje się w naszej głowie. 

Jaki jest skutek takiego myślenia? Bywa nim nadmierna kontrola i ocenianie innych (i siebie) wyjątkowo surowo. Możemy też reagować zupełnie odwrotnie - stać się całkowicie bierni, aby pozbyć się jakiejkolwiek odpowiedzialności. Efekt będzie jednak ten sam: sztywność w myśleniu, która nie prowadzi do przeżywania swojego życia w pełni.

Zdarza Ci się myśleć w taki sposób? 

Więcej treningów mentalnych na naszych obozach. Aktualnie trwają zapisy na:

Zapraszamy :)

 

#100albonic #perfekcjonizm #kontrola #controlfreak #porażka #potknięcie #czarnobiałe #myslenie #zmianamyślenia #krytyka #wewnętrznykrytyk #pilkarz #podanie #celebracja #koncentracja #niepowodzenie #błędy #toniekoniecświata #ocena #bierność #polishsoccerskills #treningmentalny #psychologsportu #najlepszeoozypilkarskie