Dzieci, które jedzą lepiej, uczą się lepiej.

Piłka nożna to nie tylko aktywność fizyczna, to również nauka taktyki, zagrywek. Zawodnik zmuszany jest do podejmowania natychmiastowych decyzji, przewidywania ruchów przeciwnika. Gra wymaga wysokiego poziomu koncentracji, kreatywnego myślenia oraz błyskotliwej oceny sytuacji. Odwodnienie, ograniczenia czasowe (duża liczba treningów/zajęć pozalekcyjnych) mogą wpłynąć na nieodpowiednie dostarczenie energii i innych składników odżywczych, a w konsekwencji obniżyć Twoją skuteczność gry. Im wcześniej rozwinie się u Ciebie prawidłowa świadomość żywienia, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, oraz zarządzanie czasem, tym lepiej poradzisz sobie na boisku, szybciej się zregenerujesz i przygotujesz do następnego treningu.

Jedz dobrze, by grać jak najlepiej!
Natura tak zaprojektowała żywność aby tworzyła zespół składników odżywczych. W skład zespołu wchodzą: węglowodany, białka tłuszcze, minerały, błonnik oraz woda Ze składnikami żywienia jest jak z zawodnikami na boisku- każdy ma swoje zadanie., Odpowiednio dobrane i wprowadzone we właściwym czasie, mogą stworzyć drużynę mistrzów. 

Paliwo! Tłuszcze i Węglowodany
Tłuszcze stanowią źródło energii,  dla młodych sportowców. Wykorzystywane są  jako paliwo  (w większej części niż węglowodany). Wraz z  okresem dorastania, zmniejsza się ich wykorzystanie na korzyść węglowodanów. Dodatkowo odpowiadają za wchłanianie witamin, które się w nich  rozpuszczają -A,D,E,K,. Stanowią materiał budulcowy, a niektóre z nich przyspieszają regenerację.  Źródła tłuszczów to: masło, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, tran, orzechy i nasiona, masło orzechowe, awokado. Powinieneś dostarczyć je w ilości od 25-30 % zapotrzebowania dziennego.

Inne źródło energii stanowią węglowodany. Magazynowane są w mięśniach  i wątrobie pod postacią glikogenu. U dzieci jego ilość jest  stosunkowo niewielka , jednak wraz  z wiekiem zasoby te  wzrastają. .Dlatego staraj się dostarczać węglowodany w ilości od  45-65% dziennie. Jest to pond połowa produktów, które spożywasz w ciągu dnia. Węglowodany znajdzieszm.in : w pieczywie pełnoziarnistym i białym, ryżu, płatkach owsianych, tortilli.

Białka:
Białka pomagają w odbudowie komórek oraz w regeneracji. Zapotrzebowanie na białko zależne jest od treningu jaki wykonujesz. Powinno wahać się w granicy 10-30 %. Źródła to: jaja, ryby, pierś z kurczaka, nasiona roślin strączkowych, nabiał, orzechy. Aby zapewnić taką ilość staraj się spożywać od 3-4 posiłków zawierających wyżej wymienione składniki. 

Witaminy pomagają w utrzymaniu wielu funkcji organizmie. Wpływają między innymi  na układ odpornościowy i układ kostny. Możesz znaleźć je prawie w każdej grupie składników. 

Przykłady produktów bogatych w witaminy to szpinak, jarmuż, ziemniaki, truskawki, pomarańcze, ryby. 
Minerały podobnie jak witaminy mają szerokie zastosowanie w naszym organizmie. 
Wapń i fosfor wpływają na układ kostny, magnez i potas zapobiegają skurczom mięśni, sód oraz chlor poprawiają wchłanianie wody.

Przykłady produktów bogatych w minerały: wapń: brokuły, jarmuż, orzechy i migdały, produkty mleczne. Magnez: orzechy, warzywa strączkowe, kakao, pestki dyni, szpinak, ziemniaki, banany. Potas: banany, pomidory, morele, pomidory suszone, ziemniaki, awokado

Pozostałe składniki zostaną omówione w następnych artykułach. 
Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do mnie: erwina.szymczyk@soccerskills.pro

#poradnikpss

Zapraszamy na obozy piłkarskie, gdzie oprócz treningu piłkarskiego, serwowana jest specjalnie przygotowana dieta dla młodych piłkarzy.

Aktualna oferta obozów >>