Jedz dobrze, by grać jak najlepiej!
Natura tak zaprojektowała żywność aby tworzyła zespół składników odżywczych. W skład zespołu wchodzą: węglowodany, białka tłuszcze, minerały, błonnik oraz woda Ze składnikami żywienia jest jak z zawodnikami na boisku- każdy ma swoje zadanie., Odpowiednio dobrane i wprowadzone we właściwym czasie, mogą stworzyć drużynę mistrzów.
Paliwo! Tłuszcze i Węglowodany
Tłuszcze stanowią źródło energii, dla młodych sportowców. Wykorzystywane są jako paliwo (w większej części niż węglowodany). Wraz z okresem dorastania, zmniejsza się ich wykorzystanie na korzyść węglowodanów. Dodatkowo odpowiadają za wchłanianie witamin, które się w nich rozpuszczają -A,D,E,K,. Stanowią materiał budulcowy, a niektóre z nich przyspieszają regenerację. Źródła tłuszczów to: masło, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, tran, orzechy i nasiona, masło orzechowe, awokado. Powinieneś dostarczyć je w ilości od 25-30 % zapotrzebowania dziennego.
Inne źródło energii stanowią węglowodany. Magazynowane są w mięśniach i wątrobie pod postacią glikogenu. U dzieci jego ilość jest stosunkowo niewielka , jednak wraz z wiekiem zasoby te wzrastają. .Dlatego staraj się dostarczać węglowodany w ilości od 45-65% dziennie. Jest to pond połowa produktów, które spożywasz w ciągu dnia. Węglowodany znajdzieszm.in : w pieczywie pełnoziarnistym i białym, ryżu, płatkach owsianych, tortilli.
Białka:
Białka pomagają w odbudowie komórek oraz w regeneracji. Zapotrzebowanie na białko zależne jest od treningu jaki wykonujesz. Powinno wahać się w granicy 10-30 %. Źródła to: jaja, ryby, pierś z kurczaka, nasiona roślin strączkowych, nabiał, orzechy. Aby zapewnić taką ilość staraj się spożywać od 3-4 posiłków zawierających wyżej wymienione składniki.
Witaminy pomagają w utrzymaniu wielu funkcji organizmie. Wpływają między innymi na układ odpornościowy i układ kostny. Możesz znaleźć je prawie w każdej grupie składników.
Przykłady produktów bogatych w witaminy to szpinak, jarmuż, ziemniaki, truskawki, pomarańcze, ryby.
Minerały podobnie jak witaminy mają szerokie zastosowanie w naszym organizmie.
Wapń i fosfor wpływają na układ kostny, magnez i potas zapobiegają skurczom mięśni, sód oraz chlor poprawiają wchłanianie wody.
Przykłady produktów bogatych w minerały: wapń: brokuły, jarmuż, orzechy i migdały, produkty mleczne. Magnez: orzechy, warzywa strączkowe, kakao, pestki dyni, szpinak, ziemniaki, banany. Potas: banany, pomidory, morele, pomidory suszone, ziemniaki, awokado
Pozostałe składniki zostaną omówione w następnych artykułach.
Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do mnie: erwina.szymczyk@soccerskills.pro
#poradnikpss
Zapraszamy na obozy piłkarskie, gdzie oprócz treningu piłkarskiego, serwowana jest specjalnie przygotowana dieta dla młodych piłkarzy.
Aktualna oferta obozów >>