Jak wyznaczać sobie cele, by je realizować?

Wybierając się w dłuższą podróż musimy wiedzieć, dokąd chcemy dotrzeć i dokładnie zaplanować trasę. Podobnie jest w sportowym życiu wszystkich zawodników. Dobrze wyznaczony cel sprawia, że nawet w najtrudniejszych warunkach nie brakuje im sił do treningu. Często zawodnicy pytają: Co mogę zrobić, żeby nie brakowało mi motywacji? Odpowiadamy zawsze: Wyznacz cel!

Prawidłowe sformułowanie celu zwiększa szansę na jego realizację. O czym zatem należy pamiętać?

Przede wszystkim wyznaczany cel powinien być konkretny, jednoznaczny. Zawodnik musi wiedzieć, dokąd zmierza, co chce osiągnąć, w czym być lepszy. Dobrze określony cel powinien też dawać możliwość weryfikowania postępów na drodze do jego realizacji tak, aby zawodnik wiedział czy już osiągnął to, co zaplanował, a jeśli nie, to jak długą drogę ma jeszcze przed sobą.

Cel: Poprawić wynik na 100m o 0,1 sekundy spełnia to kryterium. Cel: Szybciej biegać – już nie. Cel powinien też być ambitny, atrakcyjny. Zawodnikowi trudno będzie znaleźć motywację do ciężkiej pracy, jeśli cel nie będzie dla niego wyzwaniem, nie będzie go pociągał, inspirował. Z drugiej strony konieczna jest też refleksja czy wyznaczony cel jest możliwy do osiągnięcia. 

Warto, aby zawodnik na chwilę odłożył emocje na bok i uwzględniając zdanie trener, a w przypadku młodszych sportowców również zdanie rodziców, spokojnie przemyślał, czy wystarczy mu sił i czasu na realizację planu.

Zbyt ambitny cel, leżący poza jego zasięgiem, może podciąć skrzydła i odebrać zapał do działania, a nie o to przecież chodzi. Konieczne jest też zaplanowanie terminu osiągnięcia celu. Konkretna, zapisana w kalendarzu data zwiększy mobilizację do działania i nie pozwoli na odkładanie pracy na bliżej nieokreślone później.

W drodze do osiągnięcia celu niezwykle ważne jest też zaplanowanie kolejnych kroków. Ważne, aby zawodnik wiedział, co po kolei musi zrobić, jakie działania przybliżą go do realizacji celu. Takie małe kroki sprawią, że nawet bardzo ambitny i odległy cel nie przerazi go. Pokonując kolejne etapy będzie widział, że powoli przybliża się do spełnienia swojego marzenia. 

Zrealizowanie każdego kolejnego zadania doda pewności siebie i chęci do dalszej wędrówki.

Pamiętajmy zatem o tym, aby marzenia zamieniać w konkretne, ambitne i realne cele, a realizację ich planować krok po kroku. W końcu, jak mówi przysłowie, nie od razu Kraków zbudowano.

Więcej zajęć z psychologiem sportu już na obozach zimowych w Ferie 2022 >>

... i podczas obozów świątecznych 2021 >>

Zapraszamy :)