Co to jest pressing w piłce nożnej? Jakie są jego rodzaje i jak się go nauczyć? Wyjaśniamy, co oznacza pressing na boisku i o co w nim chodzi.
Co to jest pressing w piłce nożnej? Jakie są jego rodzaje i jak się go nauczyć? Wyjaśniamy, co oznacza pressing na boisku i o co w nim chodzi.
Pressing – co to jest? Dlaczego i od kiedy mówi o nim cały świat piłki nożnej? Piłka nożna to gra strategiczna – nic więc dziwnego, że czerpie inspiracje od wybitnych dowódców. Powiedzenie, że „najlepszą obroną jest atak”, przypisuje się George’owi Washingtonowi. W piłce nożnej chodzi przecież o strzelanie goli. Jeśli oddasz przeciwnikowi piłkę, a z nią inicjatywę, pozostaje ci przede wszystkim się bronić. Defensywnego stylu gry nie lubią jednak ani kibice, ani włodarze zespołów. I tak oto taktyka pressingu stała się popularna na boisku – dzięki swojej przebojowości, intensywności i dążeniu do szybkich, zdecydowanych ataków bramkowych.
Główną zasadą pressingu jest dążenie do jak najszybszego odbioru piłki przeciwnikowi. Pressing zaczyna się tak, że jeden z napastników biegnie w kierunku rywala prowadzącego piłkę. Pomagają mu pozostali atakujący, którzy podążają w kierunku najbliżej ustawionych przeciwników. W ten sposób zawodnik z piłką zmuszony jest do hamującego akcję zagrania do tyłu, niepewnego dalekiego wybicia, ryzyka (czyli dryblingu) albo podania do atakowanego partnera z drużyny. Gdy pressing się powiedzie, po przejęciu piłki zespół w błyskawiczny sposób przechodzi do fazy ataku.
Drużyny w ciągu meczu piłkarskiego mogą stosować zarówno jeden rodzaj pressingu, jak i dwa lub trzy naprzemiennie. W piłce nożnej wymienia się trzy główne rodzaje pressingu:
● wysoki,
● średni,
Ten podział korzysta z podziału boiska piłkarskiego na trzy tercje – pierwszą (strefa obrony i budowania akcji), drugą (środek boiska – strefa przejściowa) i trzecią (pole karne przeciwnika i jego okolice).
Sprawdź też, czym jest zasada fair play w sporcie.
Pressing wysoki w piłce nożnej zaczyna się w trzeciej tercji boiska. Czasem już w momencie wznowienia gry z rzutu bramkowego przez drużynę przeciwną! Napastnicy i skrzydłowi podbiegają do obrońców, a nawet bramkarza, i utrudniają im rozegranie piłki. Liczą na ich błąd prowadzący do utraty bramki lub odzyskanie piłki spowodowane nieprzemyślanym wybiciem piłki.
W tym pressingu zespół ustawia się wysoko, a odległości pomiędzy liniami ataku, pomocy i obrony są krótkie. Ten rodzaj strategii wymaga doskonałej kondycji i wytrzymałości. Istotne są także nieprzeciętne zgranie zespołu i zdolność do utrzymania wysokiego tempa gry. To wszystko sprawia, że pressing stanowi ryzykowną taktykę, choć dobrze zrealizowany potrafi błyskawicznie przynieść korzyści.
Pressing średni to pośrednia, wyważona forma pressingu. Zespół odpuszcza trzecią tercję i zaczyna przeszkadzać przeciwnikowi rozgrywającemu piłkę w środkowej części boiska. Daje mu w ten sposób więcej czasu na konstruowanie akcji, jednak zmniejsza się ryzyko kontrataku. Można też lepiej zarządzać siłami i zmęczeniem. Ten rodzaj pressingu jest najczęściej stosowany w starciach pomiędzy równorzędnymi drużynami. Elastyczność ustawienia owocuje w fazach przejściowych. Pozwala na szybsze cofnięcie się do obrony lub błyskawiczne napędzenie ataku.
Pressing w piłce nożnej potocznie kojarzy jest z grą ofensywną, jednak pressing niski jest taktyką defensywną. Większość drużyny operuje w pierwszej tercji boiska, przed linią piłki, zmuszając przeciwnika do rozgrywania piłki w strefy boczne boiska. Zespół upatruje swojej szansy w fazie przejściowej i przejściu do kontrataku natychmiast po odbiorze piłki. Choć mniej atrakcyjny dla widza, jest najbezpieczniejszym dla drużyny rodzajem pressingu.
Pressing na boisku ma wiele zalet:
● Prowokuje przeciwnika do błędów i nieprecyzyjnych zagrań. Ich kumulowanie może rodzić w przeciwniku frustrację i budować przewagę psychologiczną.
● Daje przewagę w fazie przejścia z obrony do ataku, zanim rywal ustawi obronę, w tym groźne kontry.
● Przeszkadza drużynie przeciwnej w realizowaniu taktyki i rozgrywaniu piłki. Piłkarze muszą skupić się na opuszczeniu własnej połowy, a nie strzelaniu bramek.
● Pozwala błyskawicznie znaleźć się w sytuacji bramkowej i zyskać przewagę lub rozstrzygnąć mecz.
Jak każdy system taktyczny, pressing ma swoje wady na boisku:
● Wymaga znakomitego przygotowania fizycznego wszystkich zawodników.
● Szybko wyczerpuje siły, co może być decydujące w dalszej fazie meczu.
● Powoduje podatność na długie i prostopadłe podania za linię obrony.
● Daje przewagę liczebną w ataku przeciwnika, gdy uda mu się ominąć pressing napastników wspieranych przez pomocników.
Warto wiedzieć, co to jest pressing w piłce nożnej, żeby móc dobrze ocenić strategię rywala. Znajomość planu przeciwnika to pierwszy krok do jego neutralizacji. Można to zrobić zarówno poprzez odpowiednie reakcje, jak i obmyślenie własnej taktyki. Piłka nożna to gra zespołowa. To oznacza, że pełnię potencjału poszczególnych zawodników i drużyny można osiągnąć tylko w jeden sposób – poprzez obmyślenie i realizację planu. Planu, który uwzględni siłę piłkarzy oraz zespołu, ale także słabości przeciwnika.
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko poznało tajniki taktyki w praktyce, skorzystaj z naszej oferty obozów piłkarskich – organizujemy i letnie obozy, i zimowe obozy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, profesjonalnej kadrze i indywidualnemu podejściu nie mamy sobie równych!