Dla trenerów najważniejszym wydarzeniem były prelekcje Lucasa Alcaraza, który jako zawodnik rozegrał ponad 200 spotkań w Primera Division, a jako trener prowadził między innymi Levante Walencja oraz Granadę i rywalizował choćby ze słynnym Jose Mourinho.
– To było bardzo ciekawe spotkanie, pierwszy gość z tak znanym nazwiskiem, który nas odwiedził. Pokazał, jak pracuje się na najwyższym szczeblu, nie miał obaw, by zdradzić nam tajemnice swojego warsztatu. Były konkrety, przekazał nam merytoryczną wiedzę – mówi Tomasz Sołtysiak, koordynator PSS, i podaje przykłady. – Alcaraz zdradził nam, że podczas całego sezonu prowadził zapisy rozmów motywacyjnych dla zawodników, ponieważ nie chciał, by jakakolwiek z nich się powtórzyła – mówi Sołtysiak.
Podczas zjazdu nastąpiło również oficjalne przedstawienie Antonio Barei, nowego dyrektora sportowego akademii. Hiszpan, były zawodnik i dyrektor sportowy Granady, piastuje to stanowisko od 1 lutego, ale dopiero teraz miał okazję poznać i zaprezentować się ludziom, z którymi pracuje. Barea ma najwyższe uprawnienia trenerskie w piłce nożnej, czyli dyplom UEFA PRO. Jest profesorem Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej, szkoli tamtejszych trenerów na kursach UEFA B, UEFA A i UEFA PRO.
Dla trenerów PSS niezwykle istotne było przedstawienie dwóch systemów szkolenia: SoccerSkills PRO Coach i SoccerSkills PRO Team. Pierwszy z nich jest platformą internetową, która znacząco poprawia komfort pracy szkoleniowca. Trener ma swoje konto, na które otrzymuje od PSS ćwiczenia dostosowane do siedmiu etapów szkoleniowych. Tworzy na tej platformie konspekty treningowe, może dodawać swoje ćwiczenia, prowadzi profile zawodników, których trenuje. Korzysta też z potencjometru PSS, może porównywać swoich piłkarzy z graczami z całego kraju. – Jednym słowem, to „organizer” pracy trenera – mówi Sołtysiak.
System SoccerSkills PRO Team dotyczy natomiast klubów i akademii partnerskich. Różni się od PRO Coach głównie tym, że jest przeznaczony dla każdego z 14 roczników. – Jeśli jakaś akademia chce z nami współpracować, zgłasza się i otrzymuje dostęp do roczników, które ją interesują. Dostaje roczną rozpiskę szkolenia, czyli cele miesięczne i tygodniowe z zakresu techniki, taktyki, motoryki i treningu mentalnego – tłumaczy Sołtysiak. – Właśnie pod kątem tych miesięcznych celów przygotowywane są ćwiczenia, które trener wybiera z bazy i z nich tworzy koncepty treningowe.
Bliźniacze projekty PSS istnieją również w Niemczech i Hiszpanii.
Źródło: http://www.przegladsportowy.pl/junior/polish-soccer-skills,polish-soccer-skills-przygotowania-do-letnich-obozow-pss,artykul,677588,1,12759.html