Strategie drugiego śniadania

Dobrze odżywione dziecko, jest przygotowane do nauki, ma większą koncentrację oraz osiąga lepsze wyniki. Powinniśmy zadbać, aby nasi młodzi zawodnicy otrzymywali zdrowe drugie śniadanie, które dostarczą energii na kolejne godziny nauki.

Jednak oprócz samego wyboru, bardzo ważny jest rozwój świadomości żywienia. Aby mieć pewność, że nasze pociechy nie marnują przygotowanych przez nas posiłków. Należy zwiększyć ich zainteresowanie samymi składnikami posiłku. Można to zrobić na kilka sposobów, poniżej przedstawiam kilka strategii.

1. Planuj posiłki wraz z młodym zawodnikiem. Idealny posiłek powinien składać się z trzech, czterech różnych grup żywności: białko: ser, jajka, masło orzechowe, jogurt, mleko, rośliny strączkowe, chude wędliny, pełnoziarniste węglowodany: krakersy, pieczywo, pełnoziarniste gofry, tortille oraz produkty mleczne, warzywa/ owoce. Zachęć go do zapakowania własnego śniadania lub przygotowania. Fizyczny wpływ dziecka na przygotowanie drugiego śniadania zwiększa prawdopodobieństwo, że zostanie ono spożyte.

2. Próbowanie nowych pokarmów. Zapakuj do pojemnika produkty, które dotychczas nie pojawiały się w jego planie żywieniowym np. owoce tropikalne.

3. Zapakuj więcej przekąsek dla przyjaciół. Jeżeli wasze dzieci, ograniczają się do kilku produktów żywieniowych. Przygotuj na drugie śniadanie większa porcję czegoś nowego. Wykorzystanie presji i siły otoczenia przyczyni się do tego, że nasza pociecha chętniej sięgnie po przekąskę, nawet gdy jest ona nowa. W najbliższym tygodniu przygotuj pałeczki selerowe z masłem orzechowym, powinny trafić w gust nawet wybrednych konsumentów. 

4. Zainwestuj w pojemniki przenośne: małe lodówki z wkładami chłodzącymi, termosy, izolowane torebki. Zastosowanie takich pojemników może poszerzyć gamę produktów spożywanych na drugie śniadanie. Pojemniki z wkładem chłodzącym mają za zadanie utrzymać niższą temperaturę pożywienia, tym samym wydłużyć świeżość. Termosy potrzymać wysoką temperaturę. Ich zastosowanie zmniejsza ryzyko zatrucia pokarmowego.

5. Przygotuj drugie śniadanie dla siebie. Jeżeli nie spożywasz drugich posiłków w ciągu dnia, zwiększa się prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko też nie będzie.

 

Odpowiednie wzorce żywienia kształtowane są od najmłodszych lat stanowią podstawę w wypracowaniu właściwego sposobu żywienia na dalsze lata życia. W kolejnym artykule w sposób praktyczny, przedstawię co powinno zawierać drugie śniadanie i kilka sposobów na wybrednych smakoszy :)

Jeżeli masz jakieś pytania, napisz do mnie ;) erwina.szymczyk@soccerskills.pro

konsultant ds. żywienia PSS Erwina Szymczyk