Stwórz swój własny plan żywieniowy.

Przygotowanie odpowiedniego planu żywieniowego dostosowanego do rozwoju młodego zawodnika stanowi wyzwanie dla wielu młodych sportowców i rodziców. Przez najbliższe tygodnie pokaże Ci jak zaplanować posiłki, tworzyć porcje posiłków oraz przygotować odpowiednie dania okołotreningowe tak, abyś mógł osiągnąć zamierzone cele.

Wyzwania młodego sportowca


Każdy młody sportowiec będący w okresie ciągłego wzrostu, potrzebuje dostarczenia wielu cennych składników odżywczych, zwłaszcza gdy trenuje. Precyzyjne ustalenie składników dla nastoletniego zawodnika stanowi bardzo trudną kwestię, ze względu na indywidualizm zawodnika m.in. szybkość wzrostu, płeć-młodzi sportowcy cechują się dużą różnorodnością. Dodatkowo zalecania dotyczących wartości odżywczych powinny być dostosowań nie tylko do masy ciała, wzrostu, czy wieku, okresu dojrzewania, ale również do aktywności fizycznej to jest ilości treningów, pozycji oraz celów. Pomimo ustalenia wszystkich powyższych istnieje jeszcze jedna najważniejsza kwestia, a mianowicie harmonogram dnia. Nawet idealny plan żywieniowy, nie jest dobry, jeżeli nie współgra z harmonogramem dnia sportowa.
Oto kilka pytań, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu osobistego planu żywienia


1. Jak wygląda harmonogram treningowy?
2. Jaki ułożone są zajęcia w szkole oraz dodatkowe młodego sportowca?
3. Czy istnieją bariery indywidualne i rodzinne, takie jak możliwość wyżywienia się z dostępem do żywności?
4. Jakie są preferencje żywieniowe młodych sportowców?

Krok pierwszy: Kategorie produktów żywności.
Pierwszym krokiem w planowaniu posiłków jest zrozumienie znaczenia poszczególnych składników odżywczych w codziennym jadłospisie. Wybierając produkty, należy mieć pewność, który z nich zaliczany jest do odpowiedniej kategorii składników odżywczych tj. białek, węglowodanów oraz tłuszczy.

Źródło węglowodanów:
Węglowodany stanowią źródło energii dla pracujących mięśni oraz wspomagają mózg i układ nerwowy. Produkty zaliczane do tej grupy możemy podzielić na proste i złożone. Pochodzą z produktów zbożowych, owoców, warzyw w tym warzyw roślin strączkowych znajdziemy je również w produktach mlecznych, produktach przeznaczonych dla sportowców: batoniki energetyczne, napoje izotoniczne oraz w słodyczach, ciastkach cukierniczych i cukierkach. Niektóre z nich dozwolone są w diecie młodych zawodników, stanowią źródło szybko uwalniającej się energii, która może wspomóc przedłużającą się aktywność fizyczną lub turniej pałkarski. Jednak  wówczas sięgnąć po produkty nieprzetworzone, które nie zawierają w swoim składzie tłuszczy trans np. owoce, miód, daktylowe batoniki, napoje izotoniczne.

Źródło białka:
Białka zawierają aminokwasy, które budują lub reperują mięśnie po aktywności fizycznej. Źródłem białka są produkty mięsne takie jak: drób, wołowina, ryby, mleko, jajka, sery oraz rośliny strączkowe takie jak: soja, fasole oraz soczewica. Niektóre z podanych produktów zawierają praktycznie wyłącznie białko, takie jak białka jaja kurzego, pierś z kurczaka, która zawiera znikomą zawartości tłuszczu, inne takie jak rośliny strączkowe posiadają obok białka również węglowodany. Znajdziemy również grupę produktów, która oprócz białka zawieraj także tłuszcze są to m.in. orzechy lub całe jaj kurze.


Źródło tłuszczy:
Tłuszcze stanowią bardzo wyżyny składnik pokarmowy dla młodych sportowców. Uczestniczą we wchłanianiu składników pokarmowych, dostarczają nienasycone kwasy tłuszczowe, chronią organy wewnętrzne, stanowią również źródło energii. Przyczyniają się do uczucia pełności i wpływają na poprawę smaku żywności. Znajdują się pod postacią dodawaną do produktów w czasie ich przygotowania np. ciastka, placki lub postacią naturalną w produktach stałych, takich jak  nasiona, masło, masło orzechowe, orzechy, oleje. To one powinny stanowić główny szkielet przygotowanych posiłków.


Tabela składników pokarmowych

Węglowodany

Białko

Tłuszcze

WITAMINY, SKŁADNIKI MINERALNE I ANTYOKSYDANTY

ryż biały i brązowy/dziki (1:1 lub 1:2)

makaron durum  i pełnoziarnisty (1:1 lub 1:2)

kasza jaglana /gryczana / bulgur / pęczak, komosa ryżowa,

ziemniaki / bataty

produkty z mąki pełnoziarnistej: pieczywo, naleśniki, placuszki

 

ryby (łosoś pacyficzny, dorsz)

Jaja „0” lub „1”

mięso (pierś z kurczaka, indyka, wołowina,

 

nabiał (twaróg, mleko, jogurt naturalny),

nasiona roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca, fasola, groch, bób)

 

 

nasiona roślin oleistych (dyni, sezamu, słonecznika, lnu, czarnuszki),

oliwa i oleje rzepakowy spożywane na zimno, masło orzechowe,

ryby morskie (łosoś, makrela)

warzywa i owoce

(wybór zależy od indywidualnej preferencji)

 

W następnych artykule  przeczytasz o porcji posiłku, oraz nauczysz się dopierać odpowiednią dla siebie.