Tłuszcze w diecie młodego zawodnika

Tłuszcze odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych, stanowią źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, chronią organy zewnętrzne, a ich odpowiedni poziom w organizmie zapobiega kontuzjom. Dostarczenie w pożywieniu zwiększają uczucie pełności i wpływaj na potrawę smaku.

Jakie jest zapotrzebowanie na tłuszcze dla młodej aktywnej osoby?


Uważa się, że młodzi sportowcy przed okresem dojrzewania w odniesieniu do dorosłych uzależni są, w większym stopniu od metabolizmu tłuszczów podczas ćwiczeń. Spożycie tłuszczu powinno być zgodne z wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego. Całkowita ilość powinna wynosić od 25-30% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Należy pamiętać, że dla korzyści zdrowotnych nie powinno schodzić niżej niż 15% całkowitego zapotrzebowania energetycznego.

Rodzaje tłuszczy:

Ważna jest nie tylko ilość, ale jakość tego składnika. Tłuszcze pochodzące z pożywienia dzielone są na cztery kategorie: tłuszcze trans, kwasy tłuszczowe nasycone, oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Do grupy potocznie nazywanych złymi tłuszczami zalicza się tak zwane: tłuszcze trans oraz tłuszcze nasycone. Spożywane w nadmiernych ilościach mogą wpłynąć negatywnie na organizm człowieka. Większość z nich pochodzi z produktów odzwierzęcych: wołowina, jagnięcina, wieprzowina, drób ze skórą, masło, śmietana, ser lub inne wysokotłuszczowymi produkty mleczarskie. Tłuszcze trans można znaleźć w smażonym jedzeniu i wypiekach, takich jak ciasto do pizzy, ciastka i krakersy.

Szczególną rolę wśród nich ogrywają nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwasy omega-3. Uczestniczą w procesie budowania nowych komórek, Stanowią klucz do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego i poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Spożycie kwasów tłuszczowych zmniejsza stany zapalne, mogą skrócić czas regeneracji między ćwiczeniami i zmniejszenie pojawianie się bólu po treningowego potocznie nazywanych zakwasami. Unikaj dużej ilości tłuszczu

Źródło w diecie:

orzechy (różne rodzaje), nasiona roślin oleistych (dyni, sezamu, słonecznika, lnu, czarnuszki), oliwa i oleje roślinne spożywane na zimno, masło orzechowe, tłuste ryby morskie (łosoś, dorsz).

 

konsultant ds. żywienia PSS Erwina Szymczyk

www.strategiezywienia.pl