Ile białka powinno znajdować się w diecie młodego sportowca?
Światowa organizacja zdrowia zaleca spożycie białka w ilości 0,85–0,92g/kg masy ciała od 3 do 18 roku życia dla osób nieaktywnych lub o średniej aktywności fizycznej. Powszechnie uważa się jednak, że u dzieci z uwagi na ciągły wzrost zapotrzebowanie na białko jest nieznacznie podwyższone. Normy żywienia dla populacji polskiej: Instytut Żywności i Żywienia sugerują spożycie od 0,95–1,1 g/kg masy ciała na dzień. Z uwagi, iż do tej pory nie przeprowadzono badań odnoszących się do białka w diecie młodych sportowców, dane z badań dorosłych stanowią jedyne dowody na oszacowanie zapotrzebowania na białko. American College of Sports Medicine and American Dietetic Association, sugeruje spożycie od 1,2–1.8g/ kg.mc/ 24 normy te wydają się odpowiednie dla młodych zawodników. Stanowisko australijskich dietetyków sugeruje spożycie w ilości od 1,35–1,6 g/kg na dzień. Dodatkowo warto zauważyć, że wśród wielu sporowców wraz z wzrostem zapotrzebowania energetycznego spontanicznie wzrasta dawka biała w diecie również, co jest oczywiście odpowiednie.
Rodzaje białek:
Białka ze względu na swoją budowę możemy podzieli na białka pełnowartościowe i niepełnowartościowe. Kompletny związek to taki, który zapewnia wszystkie istotne aminokwasy. Jest często określany jako białko o wysokiej jakości, pełnowartościowe. Zaliczamy do nich produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak czerwone mięso, ryby mleko, jaja oraz dodatkowo komosę ryżową.
Niekompletne źródło białka to takie, które ma niską zawartość jednego lub więcej niezbędnych aminokwasów: orzechy nasiona, warzywa roślin strączkowych i warzywa. Nie mniej jednak produkty te powinny znaleźć się w diecie młodego sportowca.
Źródła białka w diecie dzieci:
Dobrymi źródłami białka dla dzieci są chude mięsa, drób kurczak, indyk (bez skóry), wołowina, cielęcina (chude partie), ryby (makrela, łosoś, dorsz, szprot, śledzie, szprot), jajka z wolnego wybiegu, produkty mleczne (mleko, twarogi, jogurty, kefiry), rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, bób), tofu oraz orzechy. Białko pełnowartościowe powinno znajdować się w 3–4 posiłkach w ciągu dnia. Porcja spożywanych białek zależy do antropometrii (wzrostu, masy ciała), kompozycji organizmu lub celu sportowca. Dobrą praktyką jest spożywanie od 20–30g białka na każdy główny posiłek lub przekąski od 10–20g.
konsultant ds. żywienia PSS Erwina Szymczyk
www.strategiezywienia.pl