Beep test – normy i tabela dla dzieci | Polish Soccer Skills

Czym jest beep test dla dzieci? Jakie są jego normy i poziomy? Wyjaśniamy i pokazujemy tabelę, z której dowiesz się, jaki wynik jest dobry.

Beep test – normy dla dzieci. Jaki wynik jest dobry?

Często w opisie zajęć piłkarskich dla dzieci lub konkretnych treningów znajduje się informacja, by dostosować je do wieku i poziomu dziecka. Jak jednak odpowiednio określić poziom sprawności dziecka? Z pomocą przychodzi beep test, czyli wielostopniowy test wytrzymałości tlenowej. Uwzględnia wiek, płeć i poziom aktywności młodych zawodników. Podaje też ogólne normy, dzięki którym możesz go zinterpretować.

Beep test dla dzieci

Beep Test (Multi-Stage Fitness Test) to wielostopniowy test wytrzymałości aerobowej. Określa zdolność do długotrwałego wysiłku z udziałem tlenu. Uczestnik biega między dwoma liniami oddalonymi o 20 m, starając się dotrzeć do każdej z nich przed sygnałem dźwiękowym („beep” – stąd nazwa). Tempo rośnie na kolejnych poziomach, aż osoba nie będzie w stanie ukończyć dwóch odcinków („shuttles”) pod rząd – wtedy test się kończy. Shuttle (odcinek) to kluczowe pojęcie w tabelach z poziomami beep testu.

Zobacz też, jakie badania sportowe dla dzieci wykonać przed rozpoczęciem treningów.

Poziomy w beep teście

Test składa się standardowo z 21 poziomów. Każdy poziom to seria 20-metrowych odcinków (shuttles), które uczestnik testu przebiega z coraz wyższą prędkością. Na 1 poziomie tempo to ok. 8 km/h, na 21 poziomie – ok. 18,5 km/h. Poziom trwa zwykle 60–75 sekund, po czym następuje bezpośredni start kolejnego etapu z wyższym tempem. Test kończy się, gdy ostatni uczestnik nie będzie mógł przebiec dwóch shuttles (odcinków) z rzędu. Ostatnie poziomy osiągają zwykłe wyłącznie profesjonaliści.

Poniżej prezentujemy kilka charakterystycznych poziomów z liczbą shuttles (odcinków) i rozwijanymi na nich przez dziecko prędkościami. Warto pamiętać, że szkoły i kluby sportowe mogą stosować różne standardy, które będą zawierać niewielkie różnice:

Poziom

Liczba shuttles (odcinków)

Tempo (km/h)

1

7

8,5

5

9

10,5

10

11

13,0

15

13

15,5

21

16

18,5

 

Sprawdź też, jak poprawić motorykę dziecka-piłkarza.

Beep test – tabela dla dzieci

Normy w beep teście dla dzieci określają liczbę shuttles (odcinków) ukończonych przez uczestnika w trzech kategoriach:

●      Poniżej normy (niska wydolność).

●      W normie (przeciętny poziom wytrzymałości).

●      Powyżej normy (dobra/znakomita wydolność).

Poniżej znajduje się przykładowa tabela dla beep testu prezentująca normy dla dzieci w wieku od 10 do 15 lat:

Wiek

Poniżej normy

W normie

Powyżej normy

10

< 4 shuttles (odcinki)

4–6

> 6

11

< 5

5–7

> 7

12

< 5

5–7

> 7

13

< 6

6–8

> 8

14

< 7

7–9

> 9

15

< 7

7–9

> 9

Przykładowe interpretacje: dwunastolatek, który ukończył 6 odcinków, osiągnął wynik „w normie”, natomiast 7 i więcej shuttles (odcinków) to dla niego rezultat „powyżej normy”. Czternastolatkowie i piętnastolatkowie, którzy dotrwali do 10. odcinka, plasują się wysoko (poziom bardzo dobry/znakomity).

Beep test – jaki wynik jest dobry?

Dobry/znakomity wynik (czyli „powyżej normy”) oznacza ukończenie większej liczby odcinków niż stanowi górna granica normy dla dzieci w danej grupie wiekowej. W praktyce oznacza to umiejętność utrzymania narastającego tempa przez czas dłuższy niż rówieśnicy. Dobry wynik świadczy o rozwiniętej wytrzymałości aerobowej (tlenowej), przydatnej w większości sportów zespołowych i indywidualnych. Potwierdza też prawidłowy rozwój kondycyjny dziecka. Dla zawodnika to świetna motywacja do dalszych treningów w celu utrzymania i rozwinięcia wyniku. Być może warto pomyśleć wtedy o dostosowaniu codziennych zajęć lub dodatkowych treningach z planem uwzględniającym predyspozycje i rozwój dziecka.

Warto pamiętać, że w pierwszym dla dziecka beep teście nie należy z góry określać, jaki wynik jest dobry. Nie powinno się oczekiwać, że osiągnie wynik regularnie trenujących rówieśników. Normy w beep teście dla dzieci mają być punktem wyjścia do dalszej pracy, a nie powodem do smutku lub rezygnacji z treningów. Kolejne wykonywane beep testy powinny pokazywać progres, a nie dążyć do jak najszybszego przekroczenia normy kosztem przeciążających ćwiczeń.

Poczytaj też o treningu mentalnym dla dzieci – to przydatne porady zwłaszcza w sytuacji, gdy dziecko uważa, że jego wyniki są niewystarczające i ciągle porównuje się do innych graczy.

Progres, nie perfekcja

Warto pamiętać, że beep test to test progresywny – tempo biegu rośnie z każdą minutą, a test kończy się, gdy dziecko nie zdąży dwukrotnie dobiec do linii przed sygnałem. Beep test dla dzieci jest dostosowany do płci, wieku i poziomu aktywności fizycznej uczestników. To sprawia, że jego wyniki są miarodajne i pozwalają lepiej zaplanować cykle treningowe. Wyniki mogą stanowić motywację do wytężonej pracy bez względu na wynik. Dzieci z rezultatem poniżej normy zyskają punkt odniesienia w pracy nad poprawą wytrzymałości. Z kolei dzieci, które osiągną wynik w normie, będą walczyć o jej przekroczenie. Uczestnicy sklasyfikowani zaś powyżej normy będą zmotywowani do zrównania się z najlepszym poziomem w grupie lub dążyć do ustalenia nowego rekordu.

Jeśli jesteś zainteresowany lub zainteresowana zagwarantowaniem dziecku odpowiednich warunków do optymalnego rozwinięcia wytrzymałości tlenowej i poprawy wyników w beep teście, skorzystaj z naszej oferty obozów piłkarskich – organizujemy i letnie obozy, i zimowe obozy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, profesjonalnej kadrze i indywidualnemu podejściu nie mamy sobie równych!