Czujesz się ospały? Zmęczony? Nie możesz skupić się na zajęciach? Przyczyną tego stanu może być odwodnienie organizmu.
Czujesz się ospały? Zmęczony? Nie możesz skupić się na zajęciach? Przyczyną tego stanu może być odwodnienie organizmu.
U dorosłych straty płynów sięgające 2% masy ciała, przyczynia się do pogorszenia efektów wysiłku. U dzieci negatywny efekt możemy obserwować gdy ubytek przekroczy zaledwie 1 % masy ciała. Odwodnienie może objawiać się przez: wzmożone uczucie pragnienia, drażliwość, zmęczenie, osłabienie, nudności, bóle głowy, skurcze mięśni, zawroty głowy, ciemnożółty mocz lub brak chęci do oddawania moczu, trudności ze skupieniem uwagi i zmniejszenie wydajności.
Czy dbasz o odpowiedni poziom nawodnienia?
Zdecydowana większość dzieci i młodzieży aktywnej fizycznie, nie wiąże wymienionych wyżej objawów z odwodnieniem organizmu, przypisują ten stan wysiłkowi fizycznemu. Właściwe nawadnianie przed treningiem oraz w trakcie odgrywa kluczową rolę w predyspozycji zawodnika na boisku. Poprawiając koncentrację podczas dryblingów, a także wydłużając czas wydolność i siły na najwyższym poziomie.
Problemy…
Wśród młodych zawodników, najczęstszym problemem jest stan nawodnienia organizmu przed treningiem/ meczem, aż 50-75% młodych sportowców przychodzi na trening z ODWODNIENIEM. Przyczynami tego staniu są: ignorowanie uczucia pragnienia oraz niechęć do przyjmowania płynów w ciągu dnia.
Kolejnym problemem jest uzupełnienie płynów w trakcie meczu/treningu. Z uwagi na wymogi ochrony konkurencji, podczas meczu jedyną okazją do uzupełnienia płynów jest przerwa. Większość młodych piłkarzy, podekscytowanych rywalizacją zapomina o uzupełnieniu strat podczas jej trwania, ta sama sytuacja pojawia się w trakcie treningów. Młody zawodnik musi jednak pamiętać o pozytywnym wpływie nawadniania organizmu w czasie meczu/ treningu.
*Jeżeli zapominasz o płynach podczas treningów lub Twoja drużyna nie wykształciła sobie nawyku przerwy podczas aktywności, poproś trenera aby zadbał o ten element.
Jaką ilość płynów należy przyjąć w ciągu dnia i w czasie treningu?
Dobór odpowiedniej ilości płynów stanowi kwestię bardzo indywidualną, polega na obserwacji własnego organizmu. Ogólne zapotrzebowanie na wodę w zależności od wieku:
Chłopcy: 7-9 lat (1900ml); 10-12 lat (2400 ml); 13-15lat (3000 ml); 16- 18 lat (3300ml)
Dziewczęta; 10 -12 lat (2100 ml); 13-15 lat (2200 ml); 16-18 lat (2300 ml)
Przykładowy protokół nawodnienia:
Dzień przed meczem/ treningiem w godzinach wieczornych: 250-500ml* płynów (sugerowana: woda)
Przed śniadaniem: 250-500ml* płynów: (sugerowana: woda )
Przed treningiem: 2-3h 400-600ml* płynów (sugerowana: woda)
Chwilę przed treningiem: 30 minut: 200-300 ml* płynów (sugerowana: woda lub napój izotoniczny)
Podczas treningu/ meczu: 13ml/ kg masy ciała na godzinę ćwiczeń/ 150-200 ml w trakcie przerwy; (sugerowana: woda lub napój izotoniczny)
Po treningu: Straty płynów w przeliczaniu na utratę masy ciała.
mc. przed treningiem – mc. po treningu = wyrównanie strat płynów w 100-150% (strat masy ciała, sugerowana: woda lub napój izotoniczny)
W godzinach wieczornych: 250-500ml* płynów (sugerowana: woda)
*Zgodnie z zapotrzebowaniem indywidualnym.
Napoje dla sportowców a młodzi piłkarze:
Napoje izotoniczne mają za zadanie uzupełnić niedobory wody, energii oraz elektrolitów w organizmie, które powstały na skutek intensywnego wysiłku fizycznego. Młodzi sportowcy chętnie sięgają po izotoniki podczas aktywności o różnej intensywności. Należy pamiętać, że tego rodzaju napoje dobrze sprawdzają się w czasie przedłużających się treningów, o dużej intensywności lub po treningu (uzupełnienie strat glikogenu mięśniowego). Dodatkowo można przyjąć je na chwilę przed treningiem jako źródło energii. W dni o średniej intensywności treningowej nie ma konieczności stosowania tego rodzaju płynów.
Napoje energetyzujące zawierające w swoim składzie kofeinę lub i inne substancje o działaniu pobudzającym, takie jak guarana i tauryna. Nie są odpowiednie dla dzieci i młodzieży, mogą wywołać rozdrażnienie, podenerwowanie oraz wpłynąć na pogorszenie jakoś snu.
Praktyczne rady:
Na obozach Polish Soccer Skills dbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu, wszyscy zawodnicy mają swój bidon i są organizowane specjalne przerwy na nawodnienie organizmu.