Wymiary boiska do piłki nożnej | Polish Soccer Skills

Jak wygląda boisko do piłki nożnej? Czy każde jest takie samo? Sprawdź w artykule, jakie ma wymiary i co oznaczają poszczególne linie.

Wymiary boiska do piłki nożnej – co oznaczają poszczególne linie?

Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej? Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Linie nie są jednak rysowane przypadkowo – każda z nich pełni określoną funkcję. Długość i szerokość boiska również wynikają z instrukcji zawartej w przepisach piłkarskich. Z artykułu dowiesz się, co oznaczają linie na boisku do piłki nożnej i jakie są jego wymiary.

Jak wygląda boisko do piłki nożnej?

Czy podczas oglądania meczu piłki nożnej na żywo lub w telewizji zdarzyło ci się zastanawiać, dlaczego boiska wyglądają różnie? Nic dziwnego! Zdarza się, że wymiary boiska piłkarskiego różnią się nawet w jednym mieście czy w sąsiednich miejscowościach. Także największe stadiony świata nie są jednakowe! Nie jest to złudzenie ani przypadek, ale wynik swobody w zasadach piłki nożnej.

Ta dowolność nie jest przypadkowa. Nie stoi też w sprzeczności z zasadami fair playPrzepisy piłkarskie pozwalają na pewną dowolność, gdyż mają na celu uniwersalność i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz wcześniej istniejącej infrastruktury.

Sprawdź, jakie są pozycje w piłce nożnej!

Wymiary boiska do piłki nożnej

Boisko do piłki nożnej nie może być kwadratem. Co ciekawe, dopiero w 2008 roku FIFA, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej, określiła standard dla wymiarów boiska piłkarskiego. To 105 metrów długości i 68 metrów szerokości.Tym samym powierzchnia boiska piłkarskiego to 7140 metrów kwadratowych.

Tak późne określenie tego, jakie boisko do piłki nożnej powinno mieć wymiary, sprawiło, że zasada nie jest przestrzegana bezwzględnie. Nie każdą przestrzeń do gry można przecież dostosować. Infrastruktura na świecie obejmuje setki tysięcy boisk, jeśli nie więcej. Ponadto nie każde boisko należy do podmiotu zrzeszonego w FIFA.

Pozwala się więc na pewne odchylenia od tej zasady, zależnie od kraju, rodzaju rozgrywek oraz organizatora.Aktualnie w polskiej Ekstraklasie przyjmuje się, że boisko może mieć od 100 do 105 metrów długości i od 64 do 68 metrów szerokości. Kluby są zobowiązane do przekazania wymiarów swojego boiska piłkarskiego odpowiednim władzom. Z tego powodu dokładną powierzchnię boiska piłkarskiego klubu można zwykle znaleźć na odpowiedniej stronie internetowej.

Wymiary innych rodzajów boisk piłkarskich

Warto pamiętać, że wymiary boiska w rozgrywkach amatorskich i młodzieżowych mogą być różne:

●      Orlik – ma 62 metry długości i 30 metrów szerokości, a znajdujące się na nim bramki – 5 metrów szerokości i 2 metry wysokości.

●      Mini-pitch – boiska tego rodzaju mają najczęściej 15 metrów długości i 10 metrów szerokości. Są to boiska do treningów lub rekreacji.

●      Boisko szkolne – najczęściej służą też innym dyscyplinom sportowym i mają różne wymiary, zależne od wielu czynników, m.in. możliwości infrastruktury danej placówki.

Wymiary wydzielonych powierzchni boiska piłkarskiego

Inne ważne wymiary miejsc, które tworzą powierzchnię standardowego boiska piłkarskiego i mają wpływ na zasady gry w piłkę nożną, to:

●      Pole karne – wymiary to 16,32 metra długości i 40,32 metra szerokości.

●      Półkole pola karnego – fragment koła o promieniu 9,15 m, wyznaczonego od punktu karnego. 

●      Pole bramkowe – liczy 5,5 metra długości i 18,32 metrów szerokości.

●      Koło środkowe – to okręg wyznaczony wokół środka boiska. Jego promień to 9,15 metra.

Sprawdź 10 najważniejszych zasad piłki nożnej.

Wymiary innych elementów boiska piłkarskiego

Inne elementy, które określają, jak wygląda boisko do piłki nożnej, to:

●      Bramka – jej szerokość to 7,32 metra, a wysokość – 2,44 metra. Wymiary bramki liczy się od wewnętrznej krawędzi słupka lub poprzeczki. 

●      Punkt karny – znajduje się 11 metrów od środka bramki. Z tego miejsca zawodnicy wykonują rzuty karne.

●      Punkt środkowy – z tego miejsca rozpoczyna się grę oraz wznawia ją po zdobytym golu. Znajduje się dokładnie na środku boiska.

●      Linie – muszą być dobrze widoczne, jednak ich szerokość nie powinna przekraczać 12 centymetrów.

Choć piłka nie jest elementem boiska, także ma określone wymiary. Jej obwód musi wynosić od 68 do 70 centymetrów, a masa – od 410 do 450 gramów.

Linie na boisku piłkarskim

Wiedza, co oznaczają poszczególne linie na boisku do piłki nożnej, jest przydatna nie tylko dla piłkarzy i sędziów, ale także widzów, którzy mogą dzięki temu lepiej zrozumieć i ocenić grę. Linie na boisku piłkarskim pełnią różne funkcje:

●      Linie końcowe – określają szerokość boiska.

●      Linie boczne – określają długość boiska. Gdy piłka znajdzie się poza linią boczną (lub końcową), gra zostaje przerwana.

●      Linie bramkowe – wynoszą 7,32 metra. Są równe szerokości bramki i stanowią środkową część linii końcowej. Gol zostaje zaliczony wtedy, gdy piłka całym swoim obwodem przekroczy linię bramkową.

●      Linia środkowa – przecina boisko w poprzek na dwie równe części.

●      Linia okręgu na środku boiska – wyznacza okrąg o promieniu 9,15 metra. Zawodnicy nie mogą się z nim znajdować podczas wznawiania gry z środka boiska.

●      Linie pola karnego i bramkowego – wyznaczają pole karne oraz znajdujące się w jego obrębie pole bramkowe. 

●      Linie półkola narożnika – wskazują miejsce, z którego wykonuje się rzuty rożne. W narożnikach wyznacza się ćwiartki okręgi o promieniu 1 metra.

●      Linie półkoli pola karnego – mają istotne znaczenie przy rzutach karnych. Zawodnicy obu drużyn nie mogą znajdować się w półkolu podczas wykonywania rzutu karnego (ani w samym polu karnym), z wyjątkiem strzelca.

Wymiary boiska piłkarskiego – niekoniecznie takie same!

Pamiętaj, że wymiary boiska piłkarskiego mogą być różne. Powodami są najczęściej: czas powstania boiska, rodzaj rozgrywek lub ich organizator, grupa wiekowa lub kraj. Oceniając boisko, zwróć także uwagę na obecność linii. Ważne są nie tylko te wyznaczające jego granice, ale również linie wyznaczające pole karne. Pamiętajmy jednak, że w piłce nożnej najważniejsze są przyjemność, rekreacja i duch rywalizacji, a nie czysta matematyka – zwłaszcza w początkowych latach gry!

Jeśli jesteś zainteresowany lub zainteresowana zapewnieniem dziecku najlepszej edukacji na wymiarowych, skorzystaj z oferty obozów piłkarskich – organizujemy i letnie obozy, i zimowe obozy. Sprawdź też nasze treningi indywidualne i znajdź trenera w swojej okolicy!