Nie lubię, nie chcę
Młody sportowiec, który ogranicza się do kilku produktów, w trudnej sytuacji (turniejów, zgrupowań zagranicznych) może nie dostarczyć odpowiedniej ilości energii, składników odżywczych potrzebnych do występu.
Rada Dietetyka: Jedz zróżnicowane posiłki, próbuj nowych smaków. Młodzi sportowcy powinni rozwijać elastyczność swoich wyborów żywieniowych, aby być przygotowanym na nieoczekiwane sytuacje w czasie podróży. Bądź otwarty! W tym tygodniu sięgnij po produkt za którym kiedyś nie przepadałeś. Pamiętaj! Nasze smaki zmieniają się wraz z wiekiem, może tym razem Ci posmakuje.
Zdenerwowany młody sportowiec
Dla wielu młodych zawodników zmagania meczowe wywołują wielki stres, który może przyczynić się do całkowitego wykluczenia posiłku meczowego.
Rada Dietetyka: Wystąpisz lepiej, jeżeli będziesz najedzony i odpowiednio nawodniony. Sportowcy muszą eksperymentować, aby znaleźć procedurę meczową najbardziej komfortową. Rozwiązaniem może być przyjmowanie posiłków w postaci płynnej, koktajle na bazie kaszy jaglanej/ płatków owsianych z mlekiem roślinnym i owocami, a następnie rozszerzanie bazy posiłków tolerowanych o inne.
Problemy z czasem
Ograniczenia czasowe duża liczba treningów/zajęć pozalekcyjnych mogą wpłynąć negatywnie na dostarczenie energii i innych składników odżywczych. Dla wielu młodych sportowców drugi posiłek w szkole stanowi posiłek przed treningiem.
Rada Dietetyka: Im wcześniej rozwinie się u Ciebie prawidłowa świadomość żywienia, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, oraz zarzadzanie czasem, tym lepiej poradzisz sobie na boisku, szybciej się zregenerujesz i przygotujesz do następnego treningu. Zaplanuj posiłki dzień wcześniej, rozważ przechowywanie ich w pojemnikach z wkładem chłodzącym aby zachowały dłuższą świeżość. Przykłady posiłków: kanapki z masłem orzechowym i dżemem i jogurt naturalny, musli z owocami i jogurtem naturalnym, kanapki z indykiem i warzywami, wrapy z humusem i warzywami. Więcej o posiłkach przed treningiem przeczytasz TUTAJ.
Omijanie śniadań
Śniadanie odgrywa kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o żywnie dzieci i młodzieży, stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Opuszczanie pierwszego posiłku może odcisnąć negatywne piętno na dziennym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze. Zmniejszając ilość składników potrzebnych do wzrostu i rozwoju. Śniadanie młodego sportowca powinno opierać się o produkty z różnych grup żywnościowych aby dostarczyć energii potrzebnej do trenowania, rywalizacji a także wzrostu i rozwoju.
Rada Dietetyka: Rozpocznij dzień z pełnowartościowym śniadaniem, zawierającym węglowodany, białka, tłuszcze - aby dostarczyć energii potrzebnej na naukę i trening. Propozycje śniadaniowe: musli (płatali owsiane, orzechy, siemię lniane) z jogurtem i owocami, frittata z warzywami i pieczywem pełnoziarnistym, placuszki jaglane z twarożkiem i orzechami.
Posiłki w podróży
Podróżowanie w celach treningowych lub zawodów jest standardową praktyką dla większości sportowców. Zawodnicy muszą podejmować trafne decyzję żywieniowe, aby utrzymać określone cele sportowe. Dla wielu z nich stanowi to duże wyzwanie.
Rada Dietetyka: Główną strategią jest zminimalizowanie dyskomfortów związanego z podróżą. Wynikającego z ograniczonego dostępu do produktów „ulubionych”, zmiany harmonogramu dnia, tym samym zmiany pór posiłków, a przy tym ich ilości. Do małej lodówki przenośnej/ pomników z wkładami chłodzącymi zapakuj posiłki i przekąski. Przykłady posiłków w trasie: humus z pełnoziarnistymi krakersami, sałatka owocowa z jogurtem naturalnym; Sałatka z łososia/ kurczaka, z kuskusem i warzywami (pomidory, oliwki, cukinia), batonik musli, koktajl owocowy z jogurtem, orzechy włoskie; Tortilla z chudą wędliną (polędwica z indyka/ kurczaka), szpinakiem, parmezanem i suszoną żurawiną, jogurt straciatella (jogurt naturalny z łyżeczką kakao) z truskawkami.
Przekąski: owoce, suszone owoce, mleko czekoladowe, batoniki musli, orzechy i nasiona, sok owocowy, jogurt naturalny, domowy popcorn, biszkopty, krojone warzywa (seler, marchew).
Zapraszamy na nasze obozy piłkarskie, gdzie dbamy o urozmaiconą i zbilansowaną dietę.
Erwina Szymczyk, dietetyk Polish Soccer Skills
Obozy Świąteczne 2019 >>
Obozy Zima 2020 >>
Obozy Lato 2020 >>