Żywieniowe dylematy młodego sportowca

Wielu młodych zawodników na początku swojej sportowej drogi napotyka pewne żywieniowe ograniczenia, wynikające z różnych pobudek min. ze zmniejszonej ilość czasu, dostępności produktów, upodobań żywieniowych, stresu meczowego. Jak sobie z nimi radzić?

Nie lubię, nie chcę

Młody sportowiec, który ogranicza się do kilku produktów, w trudnej sytuacji (turniejów, zgrupowań zagranicznych)  może nie dostarczyć  odpowiedniej ilości  energii, składników odżywczych  potrzebnych do występu.

Rada Dietetyka: Jedz zróżnicowane posiłki, próbuj nowych smaków. Młodzi sportowcy powinni rozwijać elastyczność swoich wyborów żywieniowych, aby być przygotowanym na nieoczekiwane sytuacje w czasie podróży. Bądź  otwarty!  W tym tygodniu sięgnij po produkt za którym kiedyś nie przepadałeś. Pamiętaj! Nasze smaki zmieniają się wraz z wiekiem, może tym razem Ci posmakuje.

 

Zdenerwowany młody sportowiec

Dla wielu młodych zawodników zmagania meczowe wywołują wielki stres, który może przyczynić się do całkowitego wykluczenia posiłku meczowego.

Rada Dietetyka: Wystąpisz lepiej, jeżeli będziesz najedzony i odpowiednio nawodniony.  Sportowcy muszą eksperymentować, aby znaleźć procedurę meczową najbardziej komfortową. Rozwiązaniem może być przyjmowanie posiłków w postaci płynnej, koktajle na bazie kaszy jaglanej/ płatków owsianych z mlekiem roślinnym i owocami, a następnie rozszerzanie bazy posiłków tolerowanych o inne.

 

Problemy z czasem

Ograniczenia czasowe duża liczba treningów/zajęć pozalekcyjnych mogą wpłynąć negatywnie  na  dostarczenie energii i innych składników odżywczych. Dla wielu młodych sportowców drugi posiłek w szkole stanowi posiłek przed treningiem.

Rada Dietetyka: Im wcześniej rozwinie się u Ciebie  prawidłowa świadomość żywienia, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach,  oraz zarzadzanie czasem, tym lepiej poradzisz sobie  na boisku, szybciej się zregenerujesz i  przygotujesz do następnego treningu. Zaplanuj posiłki dzień wcześniej, rozważ przechowywanie ich w pojemnikach z wkładem chłodzącym aby zachowały dłuższą świeżość.  Przykłady posiłków:  kanapki z masłem orzechowym i dżemem i  jogurt naturalny,  musli z owocami i jogurtem naturalnym, kanapki z indykiem i warzywami, wrapy z humusem i warzywami. Więcej o posiłkach przed treningiem przeczytasz TUTAJ.

 

Omijanie śniadań 

Śniadanie odgrywa kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o żywnie dzieci i młodzieży, stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Opuszczanie pierwszego posiłku może odcisnąć  negatywne piętno na dziennym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze. Zmniejszając ilość składników potrzebnych do wzrostu i rozwoju. Śniadanie młodego sportowca  powinno opierać się o produkty z różnych grup żywnościowych aby dostarczyć energii potrzebnej do trenowania, rywalizacji a także wzrostu i rozwoju.

Rada Dietetyka: Rozpocznij dzień z pełnowartościowym śniadaniem, zawierającym węglowodany, białka, tłuszcze -  aby dostarczyć energii potrzebnej na naukę i trening. Propozycje śniadaniowe: musli (płatali owsiane, orzechy, siemię lniane) z jogurtem i owocami, frittata z warzywami i pieczywem pełnoziarnistym, placuszki jaglane z twarożkiem i orzechami.

 

Posiłki w podróży

Podróżowanie w celach treningowych lub zawodów jest standardową praktyką dla większości sportowców. Zawodnicy muszą podejmować trafne decyzję żywieniowe, aby utrzymać określone cele sportowe. Dla wielu z nich stanowi to duże wyzwanie.

Rada Dietetyka: Główną strategią jest zminimalizowanie dyskomfortów związanego z podróżą. Wynikającego z ograniczonego dostępu do produktów „ulubionych”, zmiany harmonogramu dnia, tym samym zmiany pór posiłków, a przy tym ich ilości. Do małej lodówki przenośnej/ pomników z wkładami chłodzącymi zapakuj posiłki i przekąski.  Przykłady posiłków w trasie: humus z pełnoziarnistymi krakersami, sałatka owocowa z jogurtem naturalnym; Sałatka z łososia/ kurczaka, z kuskusem i warzywami (pomidory, oliwki, cukinia), batonik musli, koktajl owocowy z jogurtem, orzechy włoskie;   Tortilla z chudą wędliną (polędwica z indyka/ kurczaka), szpinakiem, parmezanem i suszoną żurawiną, jogurt straciatella (jogurt naturalny z łyżeczką kakao) z truskawkami.

Przekąski: owoce, suszone owoce, mleko czekoladowe, batoniki musli, orzechy i nasiona, sok owocowy, jogurt naturalny, domowy popcorn, biszkopty, krojone warzywa (seler, marchew).

 

Zapraszamy na nasze obozy piłkarskie, gdzie dbamy o urozmaiconą i zbilansowaną dietę.

 

Erwina Szymczyk, dietetyk Polish Soccer Skills

 

Obozy Świąteczne 2019 >>

Obozy Zima 2020 >>

Obozy Lato 2020 >>