Czy bramkarz może dostać czerwoną lub żółtą kartkę? A czy może strzelić gola? Sprawdź, jakie zasady obowiązują bramkarzy w piłce nożnej!
Czy bramkarz może dostać czerwoną lub żółtą kartkę? A czy może strzelić gola? Sprawdź, jakie zasady obowiązują bramkarzy w piłce nożnej!
Drużyna piłkarska liczy 11 zawodników, ale tylko 10 z nich obowiązują takie same zasady. Choć zajmują różne pozycje, to tylko bramkarz może robić rzeczy, które są zabronione innym piłkarzom, jak na przykład dotknąć piłki rękoma. Rolą bramkarza jest zapobieganie utracie goli i w tym celu dysponuje całym arsenałem dodatkowych środków oraz przywilejów. Niektóre szczegółowe zasady bywają jednak nieznane samych piłkarzom, o czym świadczą kompilacje z „dziwnymi” golami, które można znaleźć na portalach internetowych.
Bramkarz to jedyny zawodnik, który może dotykać piłki rękami. Ma do tego prawo jednak tylko w wyznaczonym miejscu, którym jest pole karne. To prostokątny obszar o wymiarach 16,5 metra długości i 40,32 metra szerokości. Jest on wyznaczony przez linie wyrysowane wokół bramki. Dodatkowo w polu karnym znajduje się pole bramkowe – główne miejsce działania bramkarza. Podobnie jak pole karne, pole bramkowe to prostokąt, lecz o mniejszych wymiarach: 18,32 metra szerokości i 5,5 metra metra długości. Poza polem karnym bramkarza obowiązują te same zasady co pozostałych zawodników.
Sprawdź 10 najważniejszych zasad piłki nożnej.
Poza możliwością gry rękami bramkarza obowiązują także inne specyficzne zasady:
● Czas posiadania piłki – po złapaniu piłki bramkarz ma 6 sekund na wprowadzenie jej z powrotem do gry. Po upływie tego czasu sędzia dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej.
● Fair play – w sytuacji, gdy bramkarz ewidentnie opóźnia wznowienie gry lub wprowadzenie piłki do gry po jej złapaniu, może zostać ukarany żółta kartką.
● Rzuty karne – w momencie uderzenia piłki przez wykonawcę rzutu karnego bramkarz musi stać na linii bramkowej. Może poruszać się wzdłuż niej, ale nie może przed nią wyjść.
W trakcie meczu piłka może trafić do bramkarza w inny sposób niż strzał przeciwnika. Zawodnicy z zespołu mogą:
● Podać piłkę nogą do bramkarza – w tym momencie bramkarz traci swój przywilej używania rąk i staje się kolejnym piłkarzem, który w dowolny sposób może zagrać piłkę nogą. Jest to tzw. zasada back-pass.
● Podać piłkę inną częścią ciała niż noga i ręka – jeśli obrońca skieruje piłkę do własnego bramkarza głową, klatką piersiową lub inną dozwoloną częścią ciała (np. plecami), bramkarz może złapać piłkę w ręce.
Podanie do bramkarza w piłce nożnej stanowi specyficzną sytuację. Gdy gra jest dynamiczna, nie zawsze jest jasne, czy obrońca podał piłkę do bramkarza nogą, czy wybił ją spod nóg napastnika. Jeśli bramkarz złapie piłkę w ręce, sędzia może podyktować rzut wolny pośredni, o ile uzna, że to obrońca podał do niego piłkę. Może także pokazać bramkarzowi żółtą lub czerwoną kartkę.
Wiele zależy od miejsca akcji i oceny sytuacji. Jeśli zdarzenie miało miejsce poza polem karnym i przerwało szansę na strzelenie gola, bramkarz może zostać ukarany czerwoną kartką. Jeśli w polu karnym – sędzia może pokazać żółtą kartkę i podyktować rzut wolny pośredni. Jest to rodzaj rzutu wolnego, z którego bezpośrednio nie można strzelić gola. Przy jego wykonywaniu sędzia unosi rękę pionowo do góry, a przy rzutach wolnych bezpośrednich – w kierunku bramki drużyny broniącej podczas stałego fragmentu gry.
Przeczytaj też o pozycjach na boisku w piłce nożnej.
Pewne sytuacje bywają tak rzadkie, że nawet po latach grania w piłkę zaczynamy się zastanawiać: czy bramkarz może strzelić gola? Poza własnym polem karnym bramkarza obowiązują te same zasady co innych zawodników. W teorii bramkarz może więc przedryblować całe boisko i zdobyć bramkę. Pozostawienie pustej bramki stanowi jednak zbyt duże ryzyko. W rzadkiej sytuacji, gdy rękoma przerzuci piłkę przez całe boisko od jednego pola karnego do drugiego i trafi do siatki rywala, bramka nie zostanie uznana.
Bramkarz może strzelić gola ręką, ale tylko samobójczego. Jeśli jednak po prostu wrzuci ją do bramki, gol nie zostanie uznany. By gol samobójczy został zaliczony, musi być wynikiem błędu technicznego przy interwencji. Są to rzadkie sytuacje. Wynikają zwykle z nieprzygotowania fizycznego lub psychicznego i niefortunnego lub przypadkowego odbicia piłki – czy po prostu zwykłego pecha.
Bramkarz może strzelić gola z własnego pola karnego, gdy kopnie piłkę nogą w stronę bramki przeciwnika. Może to zrobić także, gdy wznawia grę bezpośrednio z rzutu bramkowego. Ze względu na długość boiska takie sytuacje zdarzają się rzadko, gdyż prawie zawsze wymagają błędu przeciwnika.
Warto znać także jeszcze jedną szczególną zasadę. Jeśli bramkarz wykonuje rzut bramkowy i kopnie piłkę do własnej bramki, gol samobójczy nie zostanie uznany. Sędzia podyktuje rzut rożny.
Bramkarz cieszy się na boisku większymi przywilejami niż pozostali gracze – w określony sposób może używać rąk we własnym polu karnym, choć mógłby także strzelać bramki jak napastnik (bez użycia rąk). Głównym zadaniem bramkarza jest jednak niepozwolenie drużynie przeciwnej na strzelenie gola. Gdy drużyna się broni, jej bramkarz rzadko opuszcza swoje pole bramkowe, a za to skupia się na swojej misji. W ten sposób najlepiej korzysta ze specjalnych względów, które przyznają mu zasady gry.
Drużyna bez bramkarza będzie miała poważne problemy ze sprostaniem przeciwnikowi. Jeśli zdarzy się, że bramkarz dostanie czerwoną kartkę, mecz jest dla niego zakończony i musi opuścić boisko. Drużyna zastępuje go wtedy bramkarzem rezerwowym, poświęcając jednego z pozostałych obecnych na boisku zawodników. Jeśli nie ma już możliwości zmiany, rękawice bramkarskie zakłada jeden z piłkarzy z pola.
Sprawdź naszą ofertę obozów piłkarskich – organizujemy obozy bramkarskie (w ramach i letnich obozów, i zimowych obozów). Dbamy także o odpowiedni trening bramkarski – już wśród najmłodszych zawodników!