Jak poprawić motorykę dziecka-piłkarza? | Polish Soccer Skills

Czym jest motoryka w sporcie i jakie dokładnie ma znaczenie? Jak ją poprawić, zwłaszcza u młodego piłkarza? Sprawdź naszych 6 porad!

Jak poprawić motorykę dziecka, które jest piłkarzem? 6 porad

Zastanawiasz się, jak pomóc dziecku poprawić umiejętności piłkarskie? Regularny tryb życia, dietasen oraz zbilansowanie treningów i odpoczynku, a także uwzględnienie treningu mentalnego to jeszcze nie wszystko. Ruch i ćwiczenia fizyczne są ważne w rozwoju wszystkich dzieci. Odpowiednio rozplanowany trening motoryczny w piłce nożnej poprawia kondycję fizyczną, koordynację ruchową oraz siłę i wytrzymałość.

Czym jest motoryka?

Motoryka to ogólna sprawność fizyczna człowieka. Określa zdolność do wykonywania ruchów całego ciała (motoryka duża) oraz jego części, np. palców (motoryka mała) i jest kluczowa w codziennym życiu. Motoryka dzieli się na wiele elementów (zdolności), wśród których możemy wyróżnić:

●      Koordynację ruchową – to ogólna zdolność wykonywania ruchów oraz utrzymywania równowagi.

●      Gibkość (ruchomość) – zdolność do wykonywania ruchów z pełną amplitudą (pełnym zakresem).

●      Szybkość – to zdolność do wykonywania ruchów, w tym biegania, w krótkim czasie.

●      Siła – to zdolność do wytwarzania siły mięśniowej i pokonywania oporu zewnętrznego lub swojego ciała za jej pomocą.

●      Wytrzymałość – zdolność do wytrzymywania wysiłku fizycznego.

●      Zdolność reakcji – sprawność w reagowaniu na bodźce zewnętrzne.

Należy pamiętać, żeby każdy z elementów motoryki rozwijać równomiernie. Wszystkie są istotne zarówno w grze z piłką, z wykorzystaniem techniki, jak i bez niej, przy realizowaniu założeń taktycznych.

Trening motoryczny dla dzieci – zalety 

Trening motoryczny w piłce nożnej to kluczowy aspekt dla każdego piłkarza. Współcześnie zawodnicy – nie tylko ci najlepsi, ale po prostu większość zawodowych piłkarzy – przebiegają ponad 10 kilometrów w ciągu 90 minut. Gra to nie tylko sprinty, ale także przemieszczanie się i momenty przestoju – intensywność wysiłku jest skrajnie zmienna.

Odpowiednie przygotowanie motoryczne jest obecnie niezbędne na każdej pozycji na boisku. Warto zastanowić się, jak poprawić szybkość biegu u dziecka na wczesnym etapie rozwoju i starannie planować trening motoryczny dla młodych piłkarzy. Prawidłowo wyćwiczone ciało będzie również bardziej odporne na kontuzje.

Zanim zaczniesz trening motoryczny, sprawdź, jakie badania sportowe dla dzieci wykonać.

Jak poprawić motorykę piłkarza? 6 porad

Oto 6 porad, jak poprawić motorykę dziecka-piłkarza poprzez trening:

  1. Koordynacja ruchowa – żonglerka, zabawy z piłką, ćwiczenia z drabinką koordynacyjną, pachołkami i tyczkami oraz nauka dryblingu piłkarskiego to świetne metody na usprawnienie świadomości własnego ciała oraz otoczenia.
  2. Gibkość (ruchomość) – rozciąganie mięśni to kluczowy element rozgrzewki, który warto powtórzyć po zakończeniu wysiłku fizycznego. Elastyczne mięśnie trudniej ulegają kontuzjom. Ponadto rolowanie mięśni pomaga w zmniejszeniu ich napięcia. Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających mięśnie powinno stanowić priorytet dla każdego piłkarza. Dobrym pomysłem są dodatkowe zajęcia jogi.
  3. Szybkość – najlepszą metodą trenowania szybkości jest wykonywanie sprintów na dystansie od 10 do 30 metrów. Inne sposoby to ćwiczenia biegowe skupione na dynamicznym starcie oraz krótkie sprinty z nagłą zmianą kierunku biegu.
  4. Siła – podstawą treningu siłowego jest praca z ciężarem własnego ciała (przysiady, pompki, podciąganie na drążku) i stopniowe zwiększanie obciążenia (martwy ciąg). Ćwiczenia izometryczne polegają na napinaniu mięśni bez ich wydłużania i poprawiają stan ścięgien oraz więzadeł. Trening plyometryczny polega na ćwiczeniach z wyskokami i lądowaniami, dodatkowo poprawia zwinność.
  5. Wytrzymałość – jest budowana poprzez treningi biegowe, treningi terenowe oraz małe zabawy biegowe i małe gry (3x3, 4x4, 5x5). Uzupełnia ją trening siłowy.
  6. Zdolność reakcji – poprawia odpowiednie ćwiczenie koordynacji ruchowej. Treningi mogą być uzupełnione różnymi niestandardowymi zabawami z piłką oraz innymi grami zespołowymi (siatkówka, koszykówka).

Warto pamiętać, że elementy motoryki łączą się ze sobą. Piłkarskie treningi siłowe i wytrzymałościowe wzajemnie się uzupełniają. Podobnie koordynacja ruchowa i zdolność reakcji są ze sobą ściśle powiązane.

Sprawdź, jak motywować dziecko do regularnej aktywności fizycznej.

Rola trenera w treningu motorycznym

Każdy element dobrze rozplanowanego treningu motorycznego zapobiega kontuzjom. Wskazane jest, aby trening motoryczny dla młodych piłkarzy był prowadzony przez biegłego opiekuna, który łączy znajomość piłki nożnej młodzieżowej oraz przygotowania fizycznego dzieci.

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko poznało trening motoryczny w piłce nożnej pod okiem doświadczonych trenerów, skorzystaj z naszej oferty obozów piłkarskich – organizujemy i letnie obozy, i zimowe obozy. Zapisz też dziecko na indywidualny trening – nasi trenerzy znajdują się w całej Polsce!